Ustavni sud traži vreme za žalbe neizabranih sudija

Najnovije:

Podelite članak


 Autor: Novica Kocić"Politika", 16. mart 2010.

Predsednica Visokog saveta sudstva Nata Mesarović tvrdi da su neizabranim sudijama obezbeđena sva prava predviđena zakonom
 
Ustavne žalbe neizabranih sudija i tužilaca još nisu uzete u razmatranje u Ustavnom sudu. Posle opšteg izbora sudija u Srbiji, 837 sudija je ostalo bez posla, a u Ustavni sud stiglo je ukupno 829 žalbi. U isto vreme, oko hiljadu kandidata prijavilo se na dopunski konkurs Visokog saveta sudstva za 81 sudijsko mesto.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je prekjuče Tanjugu da se sve žalbe sudija i tužilaca, koji nisu reizabrani, „uzmu u razmatranje sa punom ozbiljnošću, a ne da se ignorišu”. Naglasio je nadležnost Ustavnog suda u „uspostavljanju prava i pravde”, tražeći da se „obezbedi pravo za sve one koji nisu reizabrani”.

Ustavni sud Srbije od juče je bez portparola, a predsednica suda Bosa Nenadić je u Strazburu, na konferenciji o neizvršenju sudskih odluka. Ipak, u Ustavnom sudu saznajemo, nezvanično, da se „sa velikom pažnjom razmatra način na koji će se postupiti u rešavanju žalbi neizabranih sudija i tužilaca”.

Ustavni sud je, naime, u jednom trenutku posle završenog izbora sudija, bio zatrpan ogromnim prilivom ustavnih žalbi sudija i tužilaca koji su ostali bez posla.

Dosadašnji savetnik za odnose sa javnošću Ustavnog suda Dejan Milić, koji je juče prešao na drugu funkciju u državnim organima, u petak je izjavio da će Ustavni sud tokom ove nedelje održati sednicu na kojoj će biti utvrđen predlog stavova povodom ustavnih žalbi nosilaca sudijskih i javnotužilačkih funkcija koji nisu ponovo izabrani.

– Ustavni sud ima zadatak da te žalbe reši u što kraćem roku, ali za to vreme moraće da zanemari sve druge tekuće poslove. Tražimo najbolju strategiju kako ćemo rešiti taj problem – rečeno nam je juče nezvanično u sekretarijatu Ustavnog suda.
Umesto 15 sudija, koliko treba da ima, Ustavni sud sada radi sa devet sudija. Upravo na današnjoj sednici Visoki savet sudstva će prvi put odlučivati o predlaganju kandidata za sudije Ustavnog suda Srbije, koje treba da izabere Opšta sednica Vrhovnog kasacionog suda.

Predsednica Visokog saveta sudstva Nata Mesarović kaže da su neizabranim sudijama obezbeđena sva prava predviđena zakonom – oni imaju pravo da primaju sudijsku platu tokom šest meseci posle prestanka dužnosti, u iznosu koji su imali u decembru prošle godine, kao i pravo na ustavnu žalbu.

– Visoki savet sudstva je poštovao sva prava neizabranih sudija. U Srbiji je hiljade ljudi ostalo bez posla, bez obrazloženja i bez dohotka, a neizabrane sudije primaju platu još šest meseci i imaju pravo na žalbu. Međutim, Visoki savet sudstva ne odlučuje o njihovim žalbama – rekla je juče za „Politiku” Nata Mesarović.

Ona je još jednom naglasila da je sudska vlast posebna grana vlasti, nezavisna i samostalna od drugih, kao i da je Visoki savet sudstva upravo Ustavom Srbije dobio nadležnosti u pogledu izbora i razrešenja sudija.

– Visoki savet sudstva je telo sudske vlasti i radi onako kako su to ustav i zakon predvideli – rekla je Nata Mesarović.

Ustavni sud je krajem februara zatražio od Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca da u roku od 15 dana dostavi obaveštenje da li su neizabrane sudije dobile individualizovana obrazloženja, jer od toga zavisi dalje postupanje Ustavnog suda.

Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca dostavili su prošlog četvrtka Ustavnom sudu objašnjenje sa razlozima zbog kojih je veliki broj sudija i tužilaca ostao bez posla.

(Izvor: Politika, autor: A. Petrović)

spot_img