Ocena Evropskog udruženja sudija i tužilaca
Evropsko udruženje sudija i tužilaca za demokratiju i slobodu (MEDEL) ocenilo je juče da je reizbor sudija i tužilaca u Srbiji obavljen na netransparentan način jer, kako su naveli, nije jasno na koji način su primenjivani kriterijumi za izbor.
MEDEL izražava duboku zabrinutost zbog činjenice da odluke Vrhovnog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca ne sadrže pojedinačna objašnjenja, zbog čega neke sudije i tužioci nisu izabrani – rekla je predstavnica tog udruženja i sudija iz Holandije Tamara Trotman na konferenciji za novinare u Beogradu.
Trotmanova je ocenila da način na koji je obavljen reizbor sudija i tužilaca u Srbiji ostavlja mnoga otvorena pitanja, pre svega kako su primenjivani kriterijumi za izbor. Ona je navela da predstavnici MEDEL-a znaju da su neke sudije koje nisu izabrane podnele žalbu Ustavnom sudu Srbije, kao i da čekaju da vide ishod toga, podsećajući da se neki od tih sudija mogu žaliti Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.
Govoreći o tome da Visoki savet sudstva nije sudijama koje nisu izabrane dao objašnjenja zbog čega je doneo takvu odluku, Trotmanova je podsetila i na preporuku Venecijanske komisije iz juna 2009. po kojoj sudija koji ima stalnu funkciju može da bude smenjen samo u obrazloženom postupku.
Tužilac iz Portugala Antonio Kluni, koji je potpredsednik MEDEL-a i član Konsultativnog veća evropskih tužilaca, rekao je da mu nije poznato da je ijedna evropska država reformu pravosuđa sprovela na način na koji je to učinila Srbija.
Kluni je rekao da je loše to što neizabrane sudije i tužioci nisu dobili pojedinačna obrazloženja zbog čega je doneta takva odluka.
On je naveo da se nada će Srbija sama rešiti probleme nastale reizborom sudija i tužilaca pre nego što to pitanje bude izneto pred evropske institucije.
Sudija iz Nemačke Tomas Gudat je, na pitanje novinara da li se sada dovode u pitanje presude sudija koje nisu izabrane, rekao da to nije moguće, ali da svakako ostavlja „gorak ukus u ustima“.
Predstavnici MEDEL-a će se, kako su najavili, konsultovati s evropskim institucijama i nakon toga će doneti odluku o daljim koracima u vezi sa situacijom u pravosuđu Srbije.
Oni su najavili i da će Venecijanska komisija u martu izneti mišljenje o reformama pravosuđa u Srbiji.
Na konferenciji za novinare u Beogradu su bili i predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević i predsednik UO Udruženja tužilaca Srbije Goran Ilić koji su ponovili zamerke na način na koji je obavljen izbor sudija i tužilaca.
Predstavnici MEDEL-a, koji u Srbiji borave u dvodnevnoj poseti, razgovarali su o reformi pravosuđa s predsednicom Visokog saveta sudstva Natom Mesarović, kao i sa predstavnicima Društva sudija Srbije i Udruženja tužilaca i predstavnicima advokatskih komora Srbije i Beograda, kao i dekanima pravnih fakulteta u Beogradu.
Sudije imaju uvid u razloge
Zainteresovanim sudijama koje nisu izabrane na prethodnom oglasu za opšti izbor sudija u Srbiji, bilo je i do sada omogućeno da razgledaju dokumentaciju na osnovu koje je VSS odlučivao o izboru sudija, i mogli su da imaju uvid u svoj personalni list, navela je portparolka Saveta Vesna Dabić.