Visoki savet sudstva stavio je van zakona 870 sudija i tužilaca tako što ih proizvoljnim odlučivanjem nije izabrao na pravosudnu funkciju, suština je odluke koju je juče doneo Saša Janković, zaštitnik građana. Najviše pravosudno telo ima dva meseca da otkloni kršenje Ustava i zakona, na koje, inače, ukazuje i Evropska unija. Ako to ne učine, ombudsman može od parlamenta da traži razrešenje članova Visokog saveta sudstva.
Janković je pronašao pet propusta Visokog saveta sudstva u reizboru nosilaca pravosudnih funkcija, povodom kojih je dao četiri preporuke. Na pitanje kakva je pravna snaga njegove odluke, Janković u izjavi za "Blic" kaže da je ona konačna, ne može biti pobijana, a ima moralno i politički obavezujuću snagu.
Ombudsman naglašava da nije ocenjivao da li je neki sudija trebalo da bude izabran ili ne, već je suština u tome da je u postupku reizbora bilo propusta kojih bi svaki državni organ trebalo da se kloni.
– Prvi propust je to što Savet nije omogućio kandidatima da se izjasne o činjenicama koje govore protiv njih, a zbog kojih nisu izabrani, iako je, za one koji su ranije bili sudije, postojala pretpostavka da ispunjavaju sve uslove. Drugi propust je što nijednom sudiji nije konkretno obrazloženo zašto nije izabran. Treće, Savet je protumačio Ustav Srbije tako da neizabrani nemaju pravo žalbe Ustavnom sudu – dodaje Janković.
Osim toga, Savet nije postupio po svim zahtevima Rodoljuba šabića, poverenika za informacije od javnog značaja. Najzad nije "jasno i razumljivo vođeno računa" o ustavnoj obavezi zastupljenosti nacionalnih manjina. Za makedonsku, koja se obratila ombudsmanu, jer nije izabran nijedan sudija te nacionalosti, Savet nije ni odgovorio ombudsmanu zašto je to tako.
U preporukama Janković je naveo kako da se otklone navedeni propusti i, uz ostalo, zatražio da Savet "posebno ima u vidu odluke i stavove Ustavnog suda" koji je utvrdio da neizabrane sudije i tužioci ipak imaju pravo žalbe na odluku Saveta kojom nisu izabrani.
U obrazloženju Janković navodi da je primio više od 100 pritužbi neizabranih sudija i jednu od Nacionalnog saveta makedonske nacionalne manjine. Svi oni su se žalili zbog povrede zakonskog načela dobre uprave, Ustavom garantovanih manjinskih prava, prava na pristup informacijama od javnog značaja i prava da pod jednakim uslovima budu izabrani na javnu funkciju.
Zato je Janković od Visokog saveta sudstva zatražio i dobio odgovor na šest pitanja proisteklih iz pomenutih pritužbi, krećući se u okviru svojih ovlašćenja, da ne prejudicira odluke Ustavnog suda koji je jedini nadležan da utvrdi da li je bilo povrede ustavnih i zakonskih normi.
– Zaštitnik građana je razmatrao argument Visokog saveta sudstva da su sudije koje nisu izabrane vršile "sudijsku dužnost", a ne "sudijsku funkciju", pa im je zato uskratio pravo na žalbu i pravo na obrazloženje. To je neprihvatljivo tumačenje zakona jer između "sudijske dužnosti" i "sudijske funkcije" ne postoji bitna razlika zbog koje bi neizabranim vršiocima "sudijske dužnosti" bilo uskraćeno pravo na žalbu i obrazloženje čime se stavljaju van zakona – navedeno je u odluci ombudsmana, u kojoj se ističe da je ovaj stav "brana arbitrarnosti i proizvoljnosti" od "uskraćivanja osnovnih prava koja predstavljaju tekovinu pravne civilizacije".
U obrazloženju odluke Janković navodi da je "neizbežan zaključak da Visoki savet sudstva, kod srazmerne zastupljenosti nacionalnih manjina, nije imao dovoljno osmišljene mere kako prema makedonskoj, tako ni prema drugim nacionalnim manjinama".
Napisali 120 obrazloženja
U Ministarstvu pravde nezvanično kažu da je ombudsman ispitivao zakonitost i pravilnost rada Visokog saveta sudstva „zbog principa dobre uprave“ i „bez upuštanja u celishodnost odluka“. Dodaju da Savet „već postupa po tim nalozima jer su sadržani i u stavovima Ustavnog suda“ i da je Savet već dostavio oko 120 pojedinačnih obrazloženih odluka onima koji nisu izabrani i Ustavnom sudu.
Drastično kršenje prava
– Dobro je da u ovoj državi postoje organi kao poverenik šabić i ombudsman koji shvataju kako treba da postupa savremena evropska država. I odluka ombudsmana jasno pokazuje da je reizbor nevaljan jer su se tela koja su ga sprovela toliko drastično ogrešila o prava sudija i tužilaca da su izgubili kredibilitet. Svi treba da podnesu ostavke – kaže Dragana Boljević, predsednica Društva sudija Srbije kojem je ombudsman takođe dostavio svoju odluku.
(Izvor: Blic, autor: Dragica Pušonjić)