Sud o napretku Srbije u reformi pravosuđa Evropska komisija izneće u izveštaju u novembru. Dok iz Društva sudija poručuju da bi izveštaj mogao biti negativan, u Ministarstvu pravde odbacuju takvu mogućnost.
Ni osam meseci posle reizbora sudija, nema saglasnosti struke, vlasti i predstavnika EU o rezultatima tog procesa. Svoj sud o napretku Srbije u reformi pravosuđa Evropska komisija izneće u izveštaju u novembru
Izjave Dragane Boljević i Gorana Ilića
Ukoliko se hitno ne otklone nedostaci reizbora sprovedenog krajem prošle godine, ocena Evropske komisije 10. novembra biće negativna, smatraju u Društvu sudija. Ne vide nagoveštaj poboljšanja trenutne situacije.
"Podsetiću vas da ovde postoji trougao institucija odgovornih da ovo stanje razreši-Ministarstvo pravde, Veće tužilaca i Ustavni sud i taj trougao sve više postaje bermudski i čini se da Evropska unija i pravna država postaju sve dalje", rekla je predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević.
Društvo upozorava da je mandat Visokom savetu sudstva i Državnom veću tužilaca istekao u junu, da su inače kasnili u radu i da nova tela nisu izabrana. Svoju prepisku sa članovima Evropske komisije, u Društvu vide kao potvrdu partnerskog odnosa.
"Poruka je našim vlastima da se ugledaju, jer ako smo mi partner za Evropsku komisiju logično bi bilo da to budemo i za vlasti i organe zadužene da sprovedu reformu i otklone nastale probleme u vezi sa tim", rekao je Goran Ilić iz Udruženja tužilaca.
Ministarstvo pravde odbacuje optužbe da stukovna udruženja ne doživljava kao partnere, i podseća na niz sastanaka i napore da se pomogne neizabranim sudijama. Odbacuje i mogućnost da izveštaj Evropskoj komisiji o reformi bude negativan.
"Nagađanja o sadržini izveštaja su neutemeljena i necilishodno je prejudicirati sadržinu izveštaja, jer to nikome ne koristi," navode u ministarstvu.
(Izvor: rts.rs)