Udruženje tužilaca Srbije is proudly supported by StrongWeb! Creative Group. Discover more from our creative family at StrongWeb! and Kooihaus.

Sudije i tužioci traže pojašnjenja od Evropske komisije

Najnovije:

Podelite članak


Sudije i tužioci traže pojašnjenja od Evropske komisijePolitika, 16. decembar 2010.

PISMO U KOME SE IZNOSI STAV O TOME DA NEMA OSNOVA ZA REVIZIJU REIZBORA U ODNOSU NA REIZABRANE JAVNE TUŽIOCE I ZAMENIKE JAVNIH TUŽILACA

Postoji nedoumica o sadržini sugestija EK za otklanjanje nedostataka učinjenih u postupku reizbora

Društvo sudija Srbije i Udruženje javnih tužilaca i zamenika tužilaca Srbije zatražili su juče od delegacije Evropske komisije u Beogradu da im odgovori na dva pitanja: da li EK sugeriše reviziju postupka reizbora i u odnosu na reizabrane sudije i tužioce izabrane na stalnu funkciju i da li EK smatra da je sama izmena pravosudnih zakona dovoljna za uklanjanje sumnje u regularnost sprovedenog postupka opšteg izbora sudija i tužilaca.

Kako „Politika” saznaje, strukovna udruženja su se na ovaj korak odlučila jer su procenila da postoji nedoumica o sadržini sugestija EK za otklanjanje nedostataka učinjenih u postupku reizbora.

„U vezi sa prvim pitanjem, Društvo sudija Srbije koristi ovo obraćanje da ponovi svoj stav da se odlučno i principijelno protivi prekidu stalnosti sudijske funkcije, odnosno reizboru, koji je suprotan evropskim standardima i koji je povredio načelo nezavisnosti sudstva. Ovo na šta ukazujemo, jasno su zaključili Konsultativno veće evropskih sudija Saveta Evrope, Savet Evrope i sva međunarodna udruženja sudija”, navodi se u pismu upućenom delegaciji Evropske komisije u Beogradu.

Društvo sudija Srbije i Udruženje tužilaca i zamenika tužilaca istakli su da je neustavno, apsurdno i nepotrebno preispitivati odluke o reizboru 1.600 sudija, koji su stalnost dobili drugi put u svojoj karijeri i više od 400 zamenika tužilaca koji su decembra prošle godine izabrani na stalnu funkciju. U pismu se navodi i da će sudije sve zastrašenije nesigurnošću svog položaja biti manje sposobne i voljne da omoguće građanima nepristrasno i fer suđenje.

„U vezi sa drugim pitanjem ukazujemo na suštinski važnu stvar da je preispitivanje valjanosti pojedinačnih odluka Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca moguće samo ukoliko je postupak u kojem su te odluke donošene bio bez nedostataka i ako su sve važne činjenice utvrđene pravilno i potpuno. Ukoliko su, pak, načinjene bitne povrede postupka, u kome ni potrebne činjenice nisu mogle da budu utvrđene ili su ostale neutvrđene, što se evidentno dogodilo, ne može se ni pristupiti ispitivanju valjanosti pojedinačnih odluka donetih na taj način, već se čitav postupak mora ponoviti i pravila pod kojim je izveden popraviti”, stoji u pismu strukovnih udruženja.

Strukovna udruženja smatraju da „pretvaranje” ustavnih žalbi i žalbi Ustavnom sudu, koje su nereizabrane sudije i tužioci već ranije izjavili, u takozvane prigovore protiv odluka VSS i DVT, o kojim bi ponovo odlučivala ova dva tela, što se najavljuje kao novo zakonsko rešenje, svakako ne može biti ustavno, niti u skladu sa evropskim standardima.

Društvo sudija Srbije i Udruženje javnih tužilaca i zamenika tužilaca Srbije su u pismu ponovo ukazali na neophodnost da i novi zakoni sadržinski budu nesumnjivo ustavni i saglasni evropskim standardima.

„Stoga bi od izuzetnog značaja bilo ohrabriti otklanjanje načinjenih grešaka na način kojim bi se, bez ikakvih kalkulacija, osiguralo da se odrede i primene rešenja saglasna Ustavu i evropskim standardima. Jasno je da će u suprotnom, nezavisnost sudstva i pravna država u Srbiji biti dugoročno ugrožene, kao i njene evropske integracije”, zaključuje se u pismu.

PISMO JE POTPISANO OD STRANE DRAGANE BOLJEVIč†, PREDSEDNICE DRUšTVA SUDIJA SRBIJE I GORANA ILIč†A, PREDSEDNIKA UO UDRUŽENJA TUŽILACA SRBIJE

(Izvor: Politika, autor: M. Derikonjić)

spot_img