Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević rekla je danas da će novi set predloženih pravosudnih zakona kojim se vrši “reforma reforme” pravosuđa ugroziti ustavni poredak države i poručila da postoji legalan put da se isprave greške načinjene u postupku reizbora sudije.
Boljević je pre sastanka Društva sudija Srbije i Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije na temu trenutnog stanja u pravosudju i efekata pravosudnih zakona na Pravnom fakultetu u Beogradu rekla novinarima da je dosadašnja reforma pravosuđa ugrozila ustavni poredak države i da “ne postoji nijedan evropski niti svetski standard koji to dozvoljava”.
“Novi set pravosudnih zakona neustavno otima nadleznost Ustavnom sudu i vraća predmete na organe koji su već jednom o njima odlučili. Oni će time odlučivati o žalbama o kojima bi trebalo da odlučuje Ustavni sud, čime će se zakon retroaktivno primenjivati na odluke koje su nastale kasnije, a za retroaktivnost postoje posebni uslovi”, kazala je Boljević.
Ona je ocenila da “nijedan sudija u postupku reizbora nije imao pravično suđenje, javni postupak, priliku da se izjasni o optužbama, niti mogućnost ni da izloži predloge” i osvrnula se na eventualne načine ispravljanja grešaka u procesu reforme pravosuđa.
Predstavnik strukovnih udruženja Tužilaca Srbije, Goran Ilić dodao je da "mera kvaliteta propisa" ne predstavlja "samo njegova sadržina", već i način na koji je donet. To, prema njegovim rečima, dokazuje da novi set pravosudnih zakona nije dobar.
– U odredbi Zakona o javnom tužilaštvu stoji da će revizija procesa reizbora biti vršena po pravilniku koji će biti donet retroaktivno. Ljude smo razrešavali po jednom, a vraćaćemo ih po drugom, to nema rezona – kazao je Ilić.
Portparol Društva sudija Srbije Omer Hadžiomerović poručio je da, ukoliko želimo da izgradimo nezavisno i efikasno sudstvo, politicki interesi moraju biti u drugom planu, i istakao da to predlagacima zakona nije pošlo za rukom.
(Izvor: Blic)