Beograd, 21. februar 2011.
„Značaj razmene iskustava strukovnih udruženja sudija i tužilaca u cilju izgradnje vladavine prava“
Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije u saradnji sa Društvom sudija Srbije organizovalo je u subotu, 19. februara 2011. godine u beogradskom hotelu „M“, međunarodni kolokvijum „Razmena mišljenja i iskustava strukovnih udruženja sudija i tužilaca u izgradnji vladavine prava“.
Uvažavajući raznolikost pravnih sistema i specifičnosti svake od država Jugoistočne Evrope, a polazeći od vladavine prava kao osnovne vrednosti, strukovna udruženja tužilaca i sudija Srbije organizovali su Kolokvijum za regionalnu saradnju strukovnih udruženja.
Cilj Kolokvijuma je uspostavljanje stalne komunikacije i održavanje redovnih godišnjih konferencija strukovnih udruženja Jugoistočne Evrope. Na regionalnim konferencijama bi se razmenjivala iskustva u vezi funkcionisanja i promenama pravosudnih sistema.
Prisutnima su se na početku obratili Goran Ilić, predsednik UO Udruženja tužilaca Srbije i Dragana Boljević, predsednik Društva sudija Srbije. Zatim su reč dobili Marko Bonabelo, pravni savetnik Misije OEBS-a u Srbiji, Vito Moneti, predsednik MEDEL-a, koji je govorio o debatama i idejama strukovnih udruženja i jurisprudenciji sudova, Gertijan van Oven, predsednik Holandskog udruženja sudija, koji je za temu uzeo odnos sudija i političara.
Ispred domaćina skupa reč su uzeli Radovan Lazić član UO Udruženja i Omer Hadžiomerović, zamenik predsednika Društva sudija Srbije.
Zamenik predsednika MEDEL-a, Antonio Kluni je prezentovao značaj podrške koju MEDEL pruža strukovnim udruženjima u Srbiji, Migel Karmona, bivši predsednik MEDEL-a je govorio o ulozi strukovnog udruženja sudija u obezbeđivanju nezavisnosti sudstva, zatim je Miodrag čorđević, zamenik predsednika Udruženja sudija Slovenije, koji je za temu imao relacije odgovornosti i nezavisnosti sudstva, rukovodilac odbora za međunarodnu saradnju Mađarskog udruženja tužilaca, Ildiko Pap se osvrnula na ulogu Mađarskog udruženja tužilaca u pravosudnom sistemu Mađarske, a nakon toga se prisutnima obratio predsednik makedonskog udruženja sudija Nikolčo Nikolovski.
Završnu reč imao je jedan od inicijatora ovog kolokvijuma, Branko Perić, sudija Federalnog suda Bosne i Hercegovine koji je govorio o reformi i sudijskoj nezavisnosti.
Nakon ovog dela, kolokvijum je nastavljen kraćom diskusijom i usvajanjem zaključaka.
Međunarodni kolokvijum je izazvao značajnu pažnju, o čemu svedoči i činjenica da je prisutno bilo oko 400 tužilaca i sudija.