Udruženje tužilaca Srbije is proudly supported by StrongWeb! Creative Group. Discover more from our creative family at StrongWeb! and Kooihaus.

Održana Fokus grupa u Vranju

Najnovije:

Podelite članak


Održana Fokus grupa u Vranju Vranje, 25. i 26. januar 2012.

Fokus grupa u Vranju organizovana je kao deo realizacije projekta „Položaj pravosudnog sistema Južnoj i Jugozapadnoj Srbiji – borba protiv diskriminacije i neefikasnosti“, koji je podržan od strane Britanske ambasade u Republici Srbiji.

Terensko istraživanje u Vranju sastoji se od tri komponente. Prva komponenta je bilo prikupljanje podataka iz sudske arhive.

Istraživači su analizirali sve krivične predmete (u poslednjih pet godina) za zločine koji su direktno povezani sa kršenjem ljudskih i manjinskih prava, a koji su obrađeni od strane Osnovnog javnog  tužilaštva u Vranju (članovi 128, 129, 130, 131, 174, 317. i 387. Krivičnog zakonika).

Održana Fokus grupa u VranjuBilo je samo šest  ovakvih slučajeva, sve krivična dela iz člana 317 Krivičnog zakonika Srbija – izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti. Pet procesa nikada nije završio na sudu, jer su svi bili odbačeni nakon istražne faze. Postoji samo jedan slučaj koji je procesuiran od strane Osnovnog suda u Vranju, a sada je u Višem sudu po žalbi. Kopija kompletnog slučaja dostavljena je ekspertima. Eksperti analiziraju predmet i popunjavaju upitnik koji je pripreljen od strane radne grupe.

Druga aktivnost je zasnovana na intervjuisanju/razgovoru jedne od žrtava diskriminacije. Prisustvo žrtve obezbedio je Savet za ljudska prava – NVO iz Vranja – i izloženi slučaj je jasno slučaj diskriminacije osobe sa invaliditetom. Međutim, ovaj slučaj nikada nije imao epilog pred sudom, jer je žrtvi  zaprećeno da ne podnesi žalbu ili tužbu.

Treća aktivnost – fokus grupa – okupila je dvadeset aktivista nevladinih organizacija iz Vranja i Bujanovca i pripadnike pravosuđa (tužilaštva i sudova) iz Vranja, predstavnike OEBS-a i predstavnike lokalnih medija. U živoj debati, učesnici su razgovarali o nekoliko važnih tema povezanih sa ulogom pravosuđa, medija i društva u procesima antidiskriminacije. Neka od najznačajnijih pitanja su:

• Zašto postoji izuzetno mali broj žalbi i tužbi za diskriminaciju, a znatno više slučajeva diskriminacije u praksi NVO?
• Kakva ulogu ima poverenik za zaštitu ravnopravnosti u antidiskriminacioni sistem u Srbiji?
• Uloga medija u obrazovanju i promociji antidiskriminacionih mera.
• Uticaj i značaj društvenih procesa kao što su reforma pravosuđa na pad poverenja građana u pravosuđe.
• Iskustvo i problemi nevladinih aktivista i žrtava u odnosu na lokalne političare, zvaničnike lokalne samouprave i druge uticajne pojedinace u malim gradskim sredinama kao što je Vranje.

Ova aktivnost je sprovedena od strane stručnjaka Udruženja tužilaca uz podršku stručnjaka iz kancelarije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.

 

 

spot_img