Udruženje tužilaca Srbije is proudly supported by StrongWeb! Creative Group. Discover more from our creative family at StrongWeb! and Kooihaus.

Kako prevazići krizu u srpskom pravosuđu

Najnovije:

Podelite članak


Simon Gaborio i Ernest Bočer iz MEDEL-a početkom aprila bili su u Srbiji"Politika", 2. jul 2012.

Najvažnije revidirati proces reforme, imenovati predsednike sudova, revidirati postupak vrednovanja sudija i tužilaca, formirati „savet za reformu”…

Evropsko udruženje sudija i tužilaca za demokratiju i slobode (MEDEL) koje je, posle analitičke posete Srbiji, sačinilo izveštaj o reviziji stanja u srpskom pravosuđu, dalo je predloge za prevazilaženje problema nastalih posle sprovedene reforme pravosuđa i njene revizije. Predloga je sedam, a kao prvi, možda i najvažniji, navodi se revidiranje procesa reforme pravosuđa koji se sprovodi od 2009. godine.

„Neophodno je da se pruži konkretan, efikasan i dostojan odgovor o sudbini sudija i tužilaca koji konačno nisu izabrani posle odluka Visokog saveta sudstva i Državnog veće tužilaca“, stoji u izveštaju MEDEL-a.

Evropski eksperti su u pomenutom izveštaju naveli i da je za prevazilaženje krize u srpskom pravosuđu neophodno i uspostavljanje opsežnog programa inicijalnog i kontinuiranog osposobljavanja sudija i tužilaca koji su suočeni sa ogromnim promenama srpskog zakonodavstva. U okviru ovoga, navodi se u izveštaju, bilo bi poželjno da se organizuju brojne razmene u evropskim okvirima kako bi se srpske sudije i tužioci upoznali s praksom kolega iz drugih evropskih zemalja i obrnuto. Neprekidno obrazovanje, navodi se dalje u dokumentu MEDEL-a, mora da bude obavezno.

Jedan od predloga stručnjaka MEDEL-a jeste i da se, u dogovoru sa svim subjektima pravosudnog sveta u Srbiji, izvrši revizija efikasnosti srpske pravde i njene trenutne organizacije, kako teritorijalne (pravosudna mreža) tako i interne (rad sudova).

„Neophodno je, u cilju boljeg funkcionisanja sudova, da se najzad imenuju predsednici sudova“, jedan je od predloga eksperata MEDEL-a.

Da bi se prevazišli problemi u pravosuđu potrebno je, kako je dalje navedeno u pomenutom izveštaju, i „apsolutno revidirati postupak vrednovanja sudija i tužilaca”.

„Potrebno je i pokrenuti širu raspravu između profesionalaca i civilnog društva u vezi s pravom u Srbiji, a potom i predvideti formiranje „saveta za reformu”, koje bi bilo nezavisno telo i koje bi omogućilo pružanje podrške reformama, uz distanciranje od političke vlasti“, navodi se u predlozima MEDEL-a.

Kao poslednji predlog navodi se neophodnost iznalaženja rešenja za pitanje sudbine sudija i tužilaca koji su privremeno postavljeni.

„Na osnovu razgovora sa advokatima čuli smo kritike na račun stručnosti ovih sudija. što se nas tiče, mi se nismo susreli s tim kolegama i uzdržavamo se od bilo kakvog mišljenja, samo bismo istakli da je bitno da budu dostojno tretirani. Vrednovanje njihovog rada, koje je trebalo da se vrši na godišnjem nivou, nije obavljeno. Približava se kraj njihovog mandata i ne bi bilo opravdano da trpe zbog nedostatka sistema. Trebalo bi da, po okončanju „probnog” mandata, budu automatski postavljeni na stalne dužnosti“, zaključuje se u izveštaju eksperata Evropskog udruženja sudija i tužilaca za demokratiju i slobode.

(Izvor: Politika, autor: Miroslava Derikonjić)

spot_img