Udruženje tužilaca Srbije is proudly supported by StrongWeb! Creative Group. Discover more from our creative family at StrongWeb! and Kooihaus.

Borba protiv korupcije mora da bude sistemska

Najnovije:

Podelite članak


Borba protiv korupcije mora da bude sistemska"Politika", 30. jun 2012.

Problem je i što se ta borba doživljava kao međunarodna obaveza, a ne kao potreba građana…

Srpsko pravosuđe nalazi se u dubokoj krizi i bez pretpostavki za efikasnu borbu protiv korupcije, ocenili su juče organizatori Međunarodne konferencije „Sistemski preduslovi za suzbijanje korupcije” u organizaciji Društva sudija Srbije i Udruženja tužilaca i zamenika tužilaca.

Sa skupa je poručeno i da su neophodne jasne preporuke međunarodnih ekspertskih tela kako bi buduća vlada Srbije uspela da reši taj problem.

Otvarajući konferenciju koja je okupila veliki broj domaćih i stranih stručnjaka, predsednik Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Goran Ilić naglasio je da samo tamo gde ima sistemskog pristupa borbi protiv korupcije ima i njenog efikasnog suzbijanja.

Prema njegovim rečima, samo postojanje efikasnog sistema poništava čovekovu sklonost ka korupciji, a, uprkos normativnim naporima i optimizmu srpskih vlasti, na svim međunarodnim rejting-listama, kada je u pitanju nivo korupcije, Srbija se loše kotira.

–U Srbiji se proklamuje borba protiv korupcije, ali se ona retko realizuje. Problem je i što se borba protiv korupcije doživljava kao međunarodna obaveza, a ne kao potreba građana, ali i to što se ta borba shvata kao deo nekog političkog programa umesto kao stvar primene zakona. Na kraju, u Srbiji još nije sazrelo uverenje o značaju nezavisnih institucija u borbi protiv korupcije – rekao je Ilić.

On je dodao dasu nezavisne institucija pretpostavka efikasnog suzbijanja korupcije,ali nije dovoljno da se neka institucija proglasi nezavisnom, a da pri tom način izbora članova tih institucija ne garantuje samostalnost.

–Dodatno zabrinjava i činjenica da veliki broj ljudi u Srbiji nema dosledno negativan stav prema korupciji, što znači da su građani često samo načelno protiv korupcije dok se ne nađu u prilici da budu korumpirani ili korumpiraju – naglasio je Ilić.

Vensen Dežer, ambasador Evropske unije u Srbiji, rekao je da će EU aktivno sarađivati s novom vladom Srbije i parlamentom u borbi protiv korupcije, jer su ta borba i vladavina prava veoma važni segmenti za pristupanje EU. On je kazao da je neophodno „više vođstva, više volje i ubeđenja u borbi protiv korupcije”.

Zaštitnik građana Saša Janković izjavio je da je prvi preduslov za suzbijanje korupcije u pravosuđu, a time posredno i u drugim sferama života, da vlada prestane da se meša u rad pravosudnih organa.

———————————————————-

ZKP važan za borbuprotiv korupcije

Milan škulić, profesor krivičnogprava naPravnom fakultetu u Beogradu, kaže da su za suzbijanje korupcije od presudnog značaja dobri mehanizmi u Zakoniku o krivičnom postupku, kako uopšte tako i posebno, a uvezi sa primenom posebnih dokaznih radnji kojima se lakše otkrivaju i dokazuju krivična dela organizovanog kriminala i korupcije.

– Ne treba zaboraviti da se najozbiljniji slučajevi organizovanog kriminala temelje na koruptivnim vezama sa pojedinim predstavnicima državne vlasti – rekao je škulić.

(Izvor: Politika, autor:  M. Derikonjić)

spot_img