Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije u saradnji sa Projektom za reformu pravosuđa i odgovornu vlast, realizovalo je projekat „Za bolju zaštitu žrtava nasilja u porodici – Odgovor pravosuđa“ uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
Opšti cilj projekta odnosi se na razvoj održive i sveobuhvatne pravosudne zaštite žrtava porodičnog nasilja. Publikacija „Ka boljoj zaštiti žrtava nasilja u porodici – Odgovor pravosuđa“ je jedan od rezultata projekta.
U beogradskom Medija centru, 26. februara, organizovana je završna konferencija na ovom projektu, na kojoj su govoril: dr Goran Ilić, predsednik Udruženja tužilaca Srbije, mr Jasmina Kiurski, predsednica Programskog saveta Udruženja tužilaca Srbije, prof. dr Milan Žarković, Kriminalističko – policijska akademija, Slobodan Josimović, zamenik Osnovnog javnog tužioca u Zrenjaninu, Biljana Sinanović, sudija Vrhovnog kasacionog suda, Vesna Stanojević, koordinatorka Savetovališta protiv nasilja u porodici i Sigurne ženske kuće, prof. dr Slobodan Savić, Institut za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Predsednik Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, koje je i izdalo publikaciju, Goran Ilić naveo je da srpsko tužilaštvo u prethodnom periodu nije u dovoljnoj meri bilo osetljivo na probleme žrtava.
"Smatramo da naše zakonodavstvo uglavnom gleda na probleme žrtava sa stanovišta stereotipa – žrtva kao izvor saznanja o krivičnom delu i učiniocu.
Taj neodgovarajući tretman žrtve u krivičnom zakonodavstvu donekle je posledica stigmatizacije društva prema žrtvi", naveo je Ilić.
On je dodao da pojedini delovi društva, a pogotovo oni konzervativni, neretko smatraju da je žrtva na neki način zaslužila to što joj se dogodilo kad je u pitanju krivično delo nasilja u porodici. Ilić je, govoreći na predstavljanju publikacije u Medija centru, naveo da je ona sveobuhvatna, da pruža pregled relevantnih međunarodnih i domaćih dokumenata o borbu protiv nasilja u porodici, ali i pregled domaće sudske prakse u toj oblasti. U pubikaciji se, naveo je Ilić, daju i preporuke za postupanje javnih tužilaca i policije u procesima nasilja u porodici, a kada se pruži potpuni pregled sudske prakse moguće je dati odgovor na dileme koje u njoj postoje.
Samo prošle godine, Sigurnoj ženskoj kući javilo se 3.964 žena žrtava nasilja, a u tu instituciju je smešteno 268 žena i 242 dece, rečeno je danas na predstavljanju publikacije "Ka boljoj zaštiti žrtava nasilja u porodici – odgovor pravosuđa".
Konferenciji je prisustvovalo 25 predstavnika tužilačke organizacije, policijske uprave i medija.