Udruženje tužilaca Srbije is proudly supported by StrongWeb! Creative Group. Discover more from our creative family at StrongWeb! and Kooihaus.

Selaković: Moramo izaći iz obruča

Najnovije:

Podelite članak


Nikola Selaković / Foto Željko Knežević"Novosti", 29. mart 2013.

Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković: Pod velikim smo pritiskom, ali svaki potez biće u interesu građana. Srbi na KiM moraju da imaju pravosuđe u koje veruju

Mnogi veruju da ćemo na sve pristati samo da bismo dobili datum za početak pregovora sa EU. Čak misle i da smo ušli u pregovore sa Prištinom zbog datuma. I jedno i drugo je zabluda. Srbija želi istorijski dogovor o Kosovu i Metohiji, kako bi naš narod ostao i opstao. Ovo je važan momenat da se dođe do rešenja za buduća pokolenja. Zato je na nama istorijska odgovornost.

To je, za ”Novosti”, poručio Nikola Selaković, ministar pravde i državne uprave, i visoki funkcioner Srpske napredne stranke, koji duboko veruje da će država u narednim danima doneti najbolju i najmanje nepovoljnu odluku.
šta konkretno očekujete od presudne runde pregovora sa Prištinom?

– Građani mogu da budu spokojni. Državni vrh Srbije će u teškim danima koji slede biti potpuno na visini zadatka. Siguran sam da ćemo znati u pravom trenutku da odgovorimo na veliki istorijski izazov. Ogroman je pritisak na našu državu, Vladu, predsednika Republike, prvog potpredsednika Vlade – lidera najjače stranke u zemlji… Svaki potez biće odmeren u najvećem interesu građana.

Imamo li uopšte potez koji bi doveo do povoljnog ishoda?

– Srbija je danas u izuzetno teškoj poziciji. Mi smo kao vojska oko koje se stegao obruč. Imamo dva izbora: da odolevamo unutar obruča i da nam popuštaju moral, duhovno i materijalno stanje, ili da pokušamo proboj i izbavljenje. Do sredine prošle godine pokušali smo da odolevamo i nije išlo. Kad se vlast promenila, odlučili smo se na najhrabriju odluku – na proboj iz obruča. Pravi je trenutak da se setimo i bolnih momenata iz istorije, kada su i naši preci išli u proboj i povlačili bolne i nepopularne poteze da bi spasli svoj narod. I nama je cilj da sačuvamo narod.

KRIVCI ZA ”REFORMU” DA ODGOVARAJU

Kako smo došli u situaciju da 600 sudija i tužilaca, koji nisu reizabrani 2009, sada tuže državu i traže odštetu?

– šta ste drugo mogli da očekujete kada je srpsko pravosuđe pre tri godine devastirano za više od 600 tužilaca i sudija, bez jasnog kriterijuma?! Sada je pravi trenutak da se postavi pitanje odgovornosti onih koji su sprovodili reformu. Nije dovoljno to što je neko odgovarao za greške na izborima. Postoji zloupotreba zakona, i moraju da se nađu mehanizmi kako će krivci odgovarati. Tako nikome više neće pasti na pamet da uspostavlja ”svoje” pravosuđe. što se tiče sudija i tužilaca, ja ih pozivam da se dogovorimo.

Zašto je, osim ostalih ovlašćenja, važno da Srbi na Kosovu imaju pravosuđe?

– Važno je da imaju neku realnu vlast unutar svoje zajednice. Pitanje je – zašto su se Srbi iseljavali sa Kosova i u mirnodopskim uslovima za vreme Tita? Još tada građani nisu imali poverenje u pravosuđe. Imamo na stotine etnički motivisanih krivičnih dela i, osim jednog ili dva simbolična sudska epiloga, takozvano kosovsko pravosuđe je odlučivalo na štetu Srba. Srbi na Kosovu moraju da imaju pravosuđe u koje će imati poverenja, a niko od njih nema poverenje u sudove iz Prištine.

Slažete li se sa predsednikom Nikolićem da bi nedobijanje datuma moglo da dovede do vanrednih izbora?

– Svaka vlada, pa i ona koja deluje najstabilnije, može u nekom trenutku da postane nestabilna. Rekao bih, koliko su izbori mogući, toliko i nisu. SNS je stranka koja vrlo mudro i državnički promišlja svaki naredni politički potez. Ipak, mislim da moramo da postupamo državotvorno. Tako ćemo doneti najbolje rešenje za građane Srbije.

Verujete li da je rekonstrukcija Vlade realnija opcija?

– U ovom trenutku pregovori Beograda i Prištine su najvažnije političko pitanje i tema eventualne rekonstrukcije se neće otvarati dok ne budemo znali epilog dijaloga. Preterana medijska priča o rekonstrukciji i izborima može samo da oteža našu političku i pregovaračku poziciju. Težina pregovora zahteva političku stabilnost. U rekonstrukciju se ne bi ušlo zbog nestabilne politič

Zašto je Strategija reforme pravosuđa ponovo na javnoj raspravi?

– Posle prve javne rasprave dobili smo mišljenje stručnjaka Evropske komisije. Sada implementiramo primedbe i pozivamo svu domaću javnost da se uključi. U ovom trenutku građani sudsku vlast doživljavaju veoma loše, ali sam uveren da pravosuđe ima snage da se izvuče iz teške situacije. Nadu nam ulivaju one sudije koje su bile u senci onih koji su izazivali nepoverenje građana.

EK je imala primedbe na to što su sve sudije odlukom USS vraćene u sistem. Hoće li biti ispitana njihova dostojnost?

– U pravosuđu mora da se uspostavi sistem odgovornosti i to ide u dobrom pravcu. Stručnjaci EU nekada su preoštri i očekuju da se stvari odvijaju brže nego što je moguće. Neko je u toku jednog dana razrešio više od 1.000 sudija i tužilaca. Tražiti od nas da za dva dana ispravimo greške – nerealno je. VSS je već formirao disciplinske organe, a u narednom periodu to će učiniti i DVT. Oni će ispitati dostojnost, ne samo onih koji su odlukom USS vraćeni, već i onih koji su izabrani na stalnu funkciju.

KRITIKOVAN RAD VSS I DVT

Kakve su kritike Venecijanske komisije na aktuelne zakone?

– Izveštaj Venecijanske komisije je u najboljem delu pozitivan. Pohvaljeni su napori koje smo uložili da se stiša vatra razbuktana u prethodnom periodu oko reforme pravosuđa. Stručnjak Venecijanske komisije je, prvi put, u svom izlaganju pred plenumom, rekao da su VSS i DVT kao institucije pokazale da nisu dorasle zadacima koje su zakoni postavili pred njih i da Ministarstvo pravde i državne uprave u ovom momentu mora da preuzme inicijativu u reformi pravosuđa.

šta možemo da očekujemo od Strategije borbe protiv korupcije?

– U toku je javna rasprava. Od većine stranih partnera dobili smo pozitivne kritike, ali nam je ukazano i da neke stvari mogu da budu bolje. U dopunama Strategije koje slede, izradićemo kriterijume za merenje sprovođenja te Strategije. Da bismo na kraju godine mogli da vidimo šta smo uradili. Tako ćemo nivo korupcije moći da merimo sami, a ne da čekamo da nam druge zemlje kažu kolika je korupcija u Srbiji.

Kakva je ocena evropskih institucija o dosadašnjoj borbi od formiranja ove vlade?

– Kod nas se prvo verovalo da se neće otići dalje od predizbornih obećanja. Onda su počele da se otvaraju istrage, pa je izražena skepsa da neće biti snage da se pokrenu velike afere. Zatim je pokrenuto pitanje, ne samo 24 privatizacije, već mnogo više od toga. Sada je pravosuđe na ispitu. Cilj nam je da imamo utemeljene optužnice. I stranci su imali bojazan da će to biti borba samo jednog čoveka. Vremenom su uvideli da nije. Ali, tu borbu je neko morao da pokrene. To je, bukvalno rizikujući život, uradio prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić. Iza njega su stali i drugi, i sve je preraslo u sistemsku borbu, koja podrazumeva nultu toleranciju prema korupciji, jer nema nedodirljivih.

Opozicija vas je kritikovala da od formiranja Vlade nije oduzimana imovina kriminalcima?

– Prvi put od 2009. urađen je popis oduzete imovine i u toku je njena procena. S obzirom na to kako je Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom funkcionisala, mogu da izrazim ozbiljnu sumnju da li ona gazduje svom imovinom koja je oduzeta! Kada nemate popis, ne znate šta je sve bilo i gde je šta otišlo. što se tiče novih oduzimanja, bilo ih je, ali ne velikih. Složene finansijske istrage su u toku i očekujem uskoro ozbiljne rezultate.
Mreža sudova je završena. Kada i koliko sudova dobijamo?

– To ćemo moći da kažemo u aprilu, posle skupštinske rasprave. Osim postojeća 34 suda, kriterijume ispunjava još 35-36 sudskih jedinica. Ovo pitanje je ranije tretirano isključivo kao političko, i tako smo dobili lošu, neefikasnu, neracionalnu i skupu mrežu. U budžetu za ovu godinu predvideli smo sredstva za početak rada nove mreže, i za vraćanje sudija i tužilaca na posao.

(Izvor: Novosti, autori: Vojislava C. Spasojević – Predrag Vasiljević)

spot_img