Udruženje tužilaca Srbije is proudly supported by StrongWeb! Creative Group. Discover more from our creative family at StrongWeb! and Kooihaus.

Potrebno izmeniti Zakon o krivičnom postupku (VIDEO)

Najnovije:

Podelite članak


Goran Ilić, predsednik UTS"Tanjug", 10. novembar 2013.

 Nakon 40 dana primene novog Zakonika o o krivičnom postupku (ZKP), koji je pored tužilačke istrage uveo brojne novine u naš sudski sistem, predstavnivci prakse ali i resornog ministarstva složni su da Zakonik za sada nije pokazao dobre rezultate i da bi ga nakon utvrđivanja manjkavosti trebalo izmeniti.

Sporni ZKP usvojio je prethodni saziv Narodne skupštine, a njegova primena je počela 1. oktobra 2013. Iako su predstavnici nove Vlade u više navrata najavljivali da će se pre početka njegove primene brojne odredbe promeniti, do toga nije došlo.

Tužioci, u čije je ruke s novim zakonikom prešlo najviše posla, advokati kao pretstavnici odbrane optuženih, ali i Ministarstvo pravde i državne uprave saglasni su da moraju da se utvrde sve manjkavosti koje se javljaju u primeni ZKP-a i pod hitno izmenama odredbi Zakonik prilagodi realnim potrebama srpskog pravosuđa.

Predsednik Udruženja tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije Goran Ilić rekao je Tanjugu je 40 dana od početka primene, suviše kratak period da bi se mogla dati konačna ocena o tome kako se tužioci snalaze sa primenom novog ZKP-a, ali da "neki glasovi sa terena ukazuju da postoje brojni problemi".

"Neki su vezani za sam zakonik, koji nije prilagođen našoj pravnoj tradiciji. Sa druge strane postoje problemi zbog nedovoljnog broja javnih tužilaca i zamenika i uopšte izvršilaca u javnim tuzilaštvima", rekao je Ilić.

Prema njegovim rečima, zakonik je nejasan i postoje veliki u tumačenju pojedinih normi jer se u skoro svakoj situaciji se postavlja pitanje dozvoljenosti pojedinih dokaza.

"Kako reče jedan sudija umesto da primenjujemo Zakonik mi ga tumačimo. Rešenja u Zakoniku su potpuno nepoznata našoj pravnoj tradiciji i sasvim je logično da postoje početna nesnalaženja i uopšte razumevanja stanja stvari", napomenuo je Ilić.

Predsednik tužilačkog udruženja je ukazao da, činjenica da su za 40 dana primene Zakonika, u Višem javnog tužilaštvu u Beogradu podignute samo dve optužnice, može da pokaže da nije najbolja situacija u pogledu primene novog ZKP-a.

On je međutim podsetio da je ovaj ZKP "nasleđna stvar", jer je njega pre nekoliko godina doneo prethodni saziv Narodne skupštine na predlog prethodne Vlade i istakao da bi sada trebalo brzo reagovati i ustanoviti koji su problemi praktične, a koji normativne prirode i raditi na njihovom otklanjanju.

Goran Ilić o ustavnom položaju tužilaštva

 

 Presednik Advokatske komore Srbije Dragoljub čorđević smatra da su i sudovi i tužilaštva potpuno nespremno dočekali 1. oktobar 2013. godine i početak primene novog ZKP-a, koji se od januara 2012. koristi u posebnim odeljenjima Višeg suda u Beogradu (Specijalni sud i Tužilaštvo za organizovani kriminal i Odeljenje i Tužilaštvo za ratne zločine).

"Početak primene ZKP-a bio je stresna situacija za sve učesnike u pravosuđu, i za tužioce i za sudije i za advokate, rekao je čorđević Tanjugu.

On je istakao da je Advokatska komora predvidela tu situaciju i da je više od godinu dana širom Srbije organizuje obuku advokata za njegovu primenu.
"U celoj Srbiji imamo 25 trenera koji na nedeljnom nivou organiziju edukacije za advokate", napomenuo je čorđević.

On smatra da bi mnogo odredbi iz novog ZKP-a trebalo da se menja što je, kako je ukazao, regionalno iskustvo. "Samo u Hrvatskoj je za godinu dana primene skoro 200 odredbi njihovog novog ZKP-a bilo izmenjeno", ukazao je čorđević.

Kao osnovnu zamerku Zakoniku, čorđević je naveo "nedostatak oruđa" koje i advokati, sudije i tužioci moraju da imaju – a to su pravila dokazivanja koja su neophodna "u konstelaciji adverzijalnog procesnog krivičnog zakona".

"Mi to moramo da imamo da bi bili efikasniji, uspešniji i da ne bi bili na granici legaliteta", naglasio je čorđević. Pored ostalih zamerki advokat je naveo da u novom Zakoniku prava oštećenog gotovo da i ne postoje.

Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković takođe nije zadovoljan primenom Zakonika koji, kako je ocenio na pravosudnoj konferenciji u petak u "Aeroklubu", nailazi na velike prepreke i teška iskušenja.

Selaković je najavio da će ekspetska komisija od troje sudija i troje tužilaca, koju je oformio prošle sedmice, do 31. januara 2014. dati svoju stručnu ocenu o potrebama za izmenu ZKP-a.

"Zadatak Komisije je da podnese nezavisan ekspertski izveštaj u kojem će jasno reći koji su to problemi normativne, tehničke i organizacione prirode u primeni ZKP-a", rekao je Selaković ističući da najbolju ocenu mogu da daju oni koji primenjuju
zakon.

On je napomenuo da će taj izveštaj biti objavljen u javnosti, na sajtu Ministarstva, posle čega će sa predstavnicima strukovnih udruženja i sa predstavnicima tužilaštva i sudstva, videti "šta nam je činiti".

"Ako imate podatak da je na području Višeg suda u Beogradu koncentrisano nešto manje od 70 odsto opšteg kriminaliteta u Srbiji i da su za 39 dana primene ZKP-a podignute samo dve optužnice, onda je to svedočanstvo izuzetno teške situacije u javnom tužilaštvu i pravosuđu koja preti da zahvati mnogo više, a može da bude rezultat nesnalaženja u primeni ZKP-a", rekao je Ministar.

(Izvor: Tanjug, snimatelj: Milan Antić, montažer: Bjanka Paunović)

 

spot_img