Udruženje tužilaca Srbije is proudly supported by StrongWeb! Creative Group. Discover more from our creative family at StrongWeb! and Kooihaus.

Prepreke u primeni Zakona o krivičnom postupku

Najnovije:

Podelite članak


Nikola Selaković, ministar pravde i državne uprave Republike Srbije"RTS", 8. novembar 2013.

Primena Zakonika o krivičnom postupku, koja je počela 1. oktobra, nailazi na velike prepreke i iskušenja, rekao ministar pravde Nikola Selaković. Krajem januara 2014. ekspertska komisija daće stručnu ocenu o potrebama za njegovu izmenu, najavio Selaković.

Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković rekao je da primena Zakonika o krivičnom postupku (ZKP), koja je počela 1. oktobra, nailazi na velike prepreke i teška iskušenja i najavio da će ekspertska komisija krajem januara 2014. dati svoju stručnu ocenu o potrebama za njegovu izmenu.

"Za 39 dana primene novog ZKP najveće i najopterećenije tužilaštvo u Srbiji, Više javno tužilaštvo sa Tužilaštvom za organizovani kriminal, podiglo je samo dve optužnice. To govori koliko je teška situacija u primeni ", rekao je Selaković na Konferenciji "Reforma pravosuđa i uloga strukovnih udruženja".

Selaković je napomenuo da je iz tog razloga formirao komisiju od troje sudija i troje tužilaca, koji imaju zadatak da do 31. januara iduće godine daju ocenu o primeni ZKP-a u praksi.

"Nakon toga ćemo svi zajedno i strukovna udruženja sudija i tužilaca, i advokati, i predstavnici sudova, i tužilaštava sesti da vidimo šta nam je činiti", rekao je Selaković napominjući da je 70 odsto kriminaliteta izvršeno na teritoriji nadležnosti beogradskog javnog tužilaštva.

Selaković smatra da je vrh javnog tužilaštva u potpunosti zatajio u pripremi za primenu zakonika.

Predsednik udruženja tužilaca Goran Ilić rekao je da novi ZKP izaziva brojne probleme tužilaštvu, pored već postojećih.

Ilić je napomenuo da je taj Zakonik nasleđena stvar, jer ga je Skupštini na usvajanje predložila prethodna vlada.

"Mnoge njegove norme su nejasne, protivrečne same i potencijalno neustavne", rekao je predsednik Udruženja tužilaca.

Kritikujući odredbe Ustava iz 2006. godine koje se tiču pravosuđa, Ilić je sugerisao njihovu izmenu u pravcu nezavisnosti tužilaštva, uz napomenu da je to opšta tendencija. Takođe se založio za promenu hijerarhijski ustrojene tužilačke organizacije.

Ministar pravde i državne uprave saglasio se sa Ilićem da su najnekvalitetnija rešenja u Ustavu ona koja se tiču pravosuđa.

"Međutim, mi ih poštujemo i vladamo se po njima, ali tako i uočavamo njihove manjkavosti", rekao je Selaković navodeći da je problem sa Ustavom to što je u sebe inkorporirao odredbe koje nikad nisu mogle da zažive.

Selaković je istakao da se zalaže za nezavisnost tužilaštva ali da do toga predstoji još mnogo "krvi, znoja, rada, razgovora i dogovora", s obzirom na postojeće stanje "zagađenih" međuljudskih odnosa i manjka komunikacije u pravosuđu.

Ministar je zaključio da se u procesu evropskih integracija treba zalagati za vrednosti koje su proverene i sprovedene u drugim zemljama, i tako pokušati da se dođe do rešenja sprovodivih i u Srbiji.

Zamenica šefa Misije OEBS u Srbiji Pola Tide rekla je da ta organizacija podržava reforme koje će osigurati nezavisnost pravosuđa i uvesti sitem vrednovanja rada sudija.

šef političkog sektora EU u Srbiji Luka Bjankoni rekao je da Srbija treba da omogući nezavisno delovanje sudstva i tužilaštva, jer same zakonske odredbe kojima se nezavisnost proklamuje nisu dovoljne.

Takođe je napomenuo da postoji prostor za poboljšanje postojećih zakona pred predstojeće Ustavne promene.

Konferenciju organizuje Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije uz podršku Misije OEBS u Srbiji.

Učesnici konferencije su, nakon uvodnih izlaganja, nastavili rad kroz panel diskusije na teme reforme pravosuđa, transparentnog i objektivnog ocenjivanja tužilaca, kao i uloge strukovnih udruženja u pravosudnom sistemu.

(Izvor: Tanjug)

spot_img