Beograd, 5. oktobar 2008.
Srpsko tužilaštvo dobilo je prvi „Javnotužilački priručnik“, svojevrsni bukvar za sve koji počinju da se bave ovim pozivom, ali i za one koji su već dugo u tužilačkim vodama.
Iz priručnika se može naučiti kako se piše optužnica, zahtev za sprovođenje istrage, službena beleška …
– Suština priručnika je da olakša rad tužiocima kako bi među velikim brojem zakona mogli da pronađu konkretna i što bolja rešenja za određeni problem. Posebno će biti značajna za pripravnike. Ovo je kapitalno delo koje će doprineti razvitku, ali i reformi pravosudnog sistema, a u njegovoj izradi učestvovala su velika imena naše struke – kaže za „Blic nedelje“ dr Goran Ilić, predsednik Udruženja javnih tužilaca Srbije i jedan od autora „Javnotužilačkog priručnika“.
On je naveo da priručnik daje analizu celokupne problematike u postupcima javnog tužilaštva, kao i praktična rešenja za primenu zakonskih normi kako bi one bile u funkciji što efikasnije borbe protiv kriminaliteta. Priručnik će biti i od velike važnosti za izjednačavanje sudske prakse, ali i korekciju tužilačke prakse, što podrazumeva da će tužioci morati da pronađu neka druga rešenja kada se postojeća pravila ne pokažu kao odgovarajuća.
Priručnik je izdalo Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca uz podršku ambasade Kanade i kanadske agencije za reformu pravosuđa, a na njemu je u proteklih godinu dana radilo oko 100 tužilaca i zamenika tužilaca.
(Izvor: Blic, autor: K. J.)