Beograd, 19. novembar 2008.
Moderni, sposobni i efikasni tužioci stvaraju se uspostavljanjem jasnih kriterijuma za njihov izbor.
Izbori sudija i tužilaca često su bili podložni političkim pritiscima i ličnim uticajima, a veoma je važno da izbor nosilaca pravosudnih funkcija bude transparentan i objektivan, rekla je ministarka pravde Snežana Malović na jučerašnjoj konferenciji o kriterijumima za vrednovanje rada javnih tužilaca održanoj u Beogradu. Ministarka je istakla da upravo vrednovanje rada sudija i tužilaca, uz objektivne kriterijume koje treba ustanoviti, predstavlja jedan od najvažnijih izazova reforme pravosuđa.
– Uspostavljanje preciznih kriterijuma otkloniće sve nedostatke sistema izbora sudija i tužilaca. To je važno i zbog unapređenja rada zaposlenih u pravosuđu,
isto kao i ustanovljavanje disciplinske odgovornosti za nestručan i nesavestan rad. Na ovaj način će se postići da u pravosuđu Srbije rade stručne,
osposobljene i dostojne sudije i javni tužioci, čime će se povećati efikasnost čitavog sistema – rekla je Snežana Malović.
Novi zakoni, naglasila je ona, omogućiće i uspešnu borbu protiv svih oblika kriminala, a posebno sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije i pranja novca.
Tužilac za ratne zločine Republike Srbije Vladimir Vukčević rekao je da su Srbiji potrebni moderni, sposobni i efikasni tužioci.
– Takvi tužioci se stvaraju uspostavljanjem jasnih i profesionalnih kriterijuma, utvrđenih pravila koja smanjuju mogućnost zloupotrebe ili uplitanja drugih grana vlasti u izbor tužilaca – rekao je Vukčević.
Specijalni tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević rekao je da će precizni kriterijumi vrednovanja rada imati za cilj da se iz tužilačke organizacije odstrane nesavesni i nestručni, a time će biti unapređeni rezultati onih koji časno rade svoj posao. Vrednovanje rada biće osnov i za napredovanje tužilaca, ali i za razrešenja sa dužnosti, rekao je specijalni tužilac.
Udruženje tužilaca Srbije organizovalo je juče konferenciju „Kriterijumi vrednovanja rada javnih tužilaca” u cilju pripreme mehanizama za sprovođenje novog seta pravosudnih zakona. I tužioci će, kao i sudije, imati opšti izbor odnosno reizbor, a novi organ – državno veće tužilaca učestvovaće u izboru javnih tužilaca, ocenjivaće njihov rad, odlučivati o napredovanju i disciplinskoj odgovornosti. Funkcija zamenika javnog tužioca biće stalna, dok će se šefovi tužilaštava birati na period od šest godina.
U radu konferencije učestvovali su i predsednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica, zamenik državnog odvjetnika Hrvatske Dragan Novosel i šef pravnog odeljenja misije OEBS-a u Srbiji Rut van Rin.
(Izvor: Politika, autor : A. PETROVIč†)