U Italiji pravosudne vlasti imaju direktnu kontrolu nad policijom i kad se sprovodi istraga, policija sarađuje i odgovara tužiocu.
U Srbiji je tzv. tužilačka istraga uvedena još pre 10 godina ali policija ne odgovara tužiocu već svom starešini.
O ova dva različita modela saradnje tužilaštva i policije su u prilogu TV Insajder govorile Mariarozaria Giljelmi, predsednica evropskog udruženja MEDEL i Lidija Komlen Nikolić, predsednica UTS.
Noćno rušenje u Savamali, poreklo imovine investitorke objekta na Pančićevom vrhu, sumnje u finansijske zloupotrebe za gasifikaciju, prijava protiv direktorke vrtića u Pećincima – samo su neki od politički osetljivih slučajeva koji i dalje nemaju epilog. U svim slučajevima, tužilaštvo tvrdi da im policija ne dostavlja tražene informacije, uprkos urgencijama. To je samo jedan od dokaza da saradnja tužilaštva i policije može i mora biti bolja. Prilika za bolji – novi početak su i izmene zakona o policiji, smatra stručna javnost.
“Oni sad u ovom momentu za svoj rad odgovaraju svom starešini, a ne javnom tužiocu koji rukovodi njihovim radom. Tako da imamo jedan potpuno kontradiktoran odnos tužilaštva i policije. Izmena zakona o unutrašnjim poslovima trebalo bi da ide zajedno u paketu sa izmenom zakonika o krivičnom postupku. Prosto te dve stvari ne mogu da idu odvojeno i mi smo istakli, molim vas, ukoliko ste dali samostalnost tužiocima, otklonili uticaj zakonodavne i izvršne vlasti na rad tužilaca, dajte da imamo i mehanizme za isto to u radu policije”, rekla je Lidija Komlen Nikolić, predsednica Udruženja tužilaca Srbije.