“Čak i kada se zakonopisac poziva na to da je to potrebno zbog EU (…) mislim da smo otišli mnogo dalje od onoga što je bio uslov”, izjavila je, govoreći o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Jasmina Paunović. Dodala je da su predložene kaznene odredbe za pojedina krivična dela “previsoke i nerealne”.
U Srbiji je u toku javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika koja bi trebalo da traje do kraja oktobra.
“Moj prvi moj utisak je da su kaznene odredbe koje su predložene ovim nacrtom previsoke i nerealne. Kad to kažem, pre svega mislim i apostrofiram krivično delo ubistva osnovnog oblika. Ko nekog liši života, zaprećena kazna je od pet godina do doživotne kazne zatvora“, rekla je za N1 Jasmina Paunović.
Ona je dodala da se postavlja pitanje koliko je to primenjivo u sudskoj praksi.
Kako kaže, kada je reč o samom ubistvu, gde je sada zaprećena kazna bila od pet do 15 godina, „retko kada je sud dosuđivao 15 godina, uzimajući u obzir sve druge okolnosti koje su doprinele izvršenju krivičnog dela”.
Govoreći o kaznama za teško ubistvo, ona je kazala da je za to krivično delo zaprećena kazna od deset godina do doživotnog zatvora, da za to nije predložena promena i da, prema njenom mišljenju, to tako i treba da ostane.
Odgovarajući na pitanje u kojim slučajevima se određuje doživotna kazna zatvora za “obično” ubistvo, Paunović je rekla da to zavisi od mnogo faktora.
“Pre svega, razgovaramo o tome kako je došlo do izvršenja dela, da li su se izvršilac i žrtva poznavali. Da li je eventualno žrtva doprinela (izvršenju krivičnog dela) svojim ponašanjem… To su sve okolnosti koje sud razmatra, to su tzv. otežavajuće i olakšavajuće okolnosti. Ali, pouzdano znam, iz iskustva i prakse, da do sada za ubistvo osnovnog oblika nije izečeno ni 15 godina, a kamoli doživotni zatvor”, naglasila je Paunović.
Ona je ocenila da se izmene i dopune zakona uvode, zbog kako je rekla, “kozmetike”.
“Da bi se pokazalo da su kazne velike, u cilju zastrašivanja građana da vode računa. To jeste najteže krivično delo, ali veliki je razmak između pet godina i doživotnog zatvora. Mislim da tu nešto treba da se uradi“, rekla je Paunović.
Odgovarajući na pitanje da li predlozi izmena i dopuna zakona mogu da imaju preventivnu funkciju, ona je rekla da svaki član zakona ima tu funkciju.
“Kada vidite kolika vam je zaprećena kazna, dobro ćete razmisliti da li ćete to da uradite. Dakle, svaki krivični član upućuje na neko preventivno razmišljanje pre izvršenja dela. Dakle, neke kazne su se povećale osnovano, ali mislim da je ovde (za kaznu za ubistvo osnovnog oblika) isuviše veliki razmak“, kazala je Jasmina Paunović.
Problematične i izmene u vezi sa zloupotrebom javnih nabavki
Govoreći o krivičnom delu zloupotreba javnih nabavki i predlogu da više ne bude kažnjiva (zloupotreba) za nabavke vrednosti manje od pet miliona dinara, ona je rekla da veruje da će se, ukoliko to bude usvojeno, češće pojavljivati nabavke upravo u iznosima do pet miliona dinara.
“Sadašnji zakon o zloupotrebi javnih nabavki ne propisuje cenzus. Dakle, svako ko svesno podnosi dokumentaciju koja je falsifkovana, sa namerom da dobije određeni posao, ili ko ima prethodni dogovor sa naručiocem posla, krivično za to odgovara, i zaprećena kazna za to delo je do pet godina”, navela je Paunović.
Dodala je uvođenje cenzusa podrazumeva automatsko aboliranje svih onih koji su “svesno podneli lažnu dokumentaciju do četiri miliona i 999.000 dinara. To je oko 45.000 evra, što nije zanemarljivo”, kazala je tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
Objasnila je i da je imajući u vidu da je za to krivično delo zaprećena kazna od šest meseci do pet godina zatvora, da izvršilac može da zaključi tzv. oportunitet sa tužiocem i da izbegne krivični progon.
“A sve to – ako otkrijemo izvršioca krivičnog dela, a obično se ne otkrije, jer je to uska sprega između naručioca i onog ko učestvuje u javnim nabavkama”, rekla je Paunović.
Predložene promene treba posmatrati u skladu sa društvenim promenama
Ona se osvrnula i na stav 4 istog zakona, koji se odnosi na javnu nabavku koja je procenjena na 150 miliona dinara.
“Ta kazna ide do deset godina zatvora. Međutim, mi između pet miliona i 150 miliona nemamo nikakva pravila. To znači da se, ako onaj koji učestvuje na javnom pozivu ponudi 145 miliona dinara, kažnjava istom kaznom. To je nedopustivo”, ocenila je Paunović.
Paunović je rekla da predložene promene izmena Krivičnog zakonika “treba posmatrati u skladu da društvenim promenama u Srbiji”.
“Sve te promene treba da posmatrate u skladu sa društvenim promenama, onim događajima koji su se ovde desili u poslednjih godinu i po, dve dana. Dakle, nova krivična dela su upodobljena situaciji u kojoj samo sada. Čak i kada se zakonopisac poziva na to da su to stavovi potrebni zbog EU koja je donela neke svoje zaključke, mislim da smo ovim otišli mnogo dalje od onoga što je bio uslov”, zaključila je za N1 tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Jasmina Paunović.
Izvor: N1