Danas su studenti predali hiljadu pisama republičkoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac, kojima je pozivaju da radi svoj posao u skladu sa zakonom. Tužilac Radovan Lazić kaže da studenti vide da javno tužilaštvo ne radi posao kako bi trebalo da radi i da imaju puno pravo da postavljaju pitanje šta javno tužilaštvo radi, kad će da radi.
Lazić, koji je član Udruženja tužilaca Srbije, za N1 navodi da mnogi tužioci ocenjuju da nešto sa načinom na koji javno tužilaštvo danas vrši svoj posao ozbiljno ne valja i da nešto nije u redu.
„Poverenje javnosti u javno tužilaštvo je na najnižoj tački. Mene je ponekad u nekim situacijama sramota da kažem da sam javni tužilac. To su neke situacije da očigledno nešto ne valja. Problem je što mislim da je percepcija ne samo javnosti nego i dobrog dela nas samih tužilaca da javno tužilaštvo umesto da vrši svoju zakonsku nadležnost na način kako su Ustav i zakon propisali i da svoju nadležnost vrši isključivo u javnom interesu i u cilju zaštite ustavnosti i zakonitosti krivičnog gonjenja se stavlja u službu aktuelne vlasti umesto da štiti javni režim štiti vlast“, kaže Lazić.
Dodaje i da to vide i građani, i tužioci i da su to takođe studenti dobro primetili i sa punim pravom se obratili sa svojim zahtevima vrhovnoj javnoj tužiteljki.
„Očigledno nešto nije u redu sa poslom koji radi javno tužilaštvo. Ili javno tužilaštvo ne radi posao onako kako bi trebalo, ili to studenti vide da ne rade posao kako bi trebalo da rade. Tako da studenti imaju puno pravo da postavljaju pitanje šta javno tužilaštvo radi, kad će da radi. U studentskim zahtevima su neki zahtevi usmereni isključivo u nadležnosti javnog tužilaštva i sasvim je i očekivano i logično da studenti organizuju protest ispred Vrhovnog javnog tužilaštva“, kaže Lazić.
Tužilac kaže i da neki zahtevi studenata nisu u opisu posla Republičke javne tužiteljke, i da bi se u nekim normalnim okolnostima mogli smatrati uticajem na rad tužilaštva koji prelazi granice zakona.
„Međutim, u postojećim okolnostima, kada je manje više očigledno da tužilaštvo neke stvari radi naopako, posle toliko vremena, skoro dva meseca od tragedije, radi se postupak koji se odnosi na utvrđivanje tehničkih uzroka pada, nesreće i onog što je neposredno dovelo do tragedije i smrti ovih 15 ljudi. Međutim, i dalje ne znamo da li je uopšte tužilaštvo otvorilo priču o koruptivnoj pozadini ovog događaja, kako se zaključuju ugovori, kako država zaključuje ugovore za velike infrastrukturne projekte. Mi ne znamo da li tužilaštvo to ispituje ili ne. Mi to do danas ne znamo, znači iz onoga što možemo zaključiti je da ni ne ispituje, ali o tome ništa nije rečeno. Mislim da je suština,i glavni uzrok ove tragedije, onaj osnovni uzrok, ne neposredni uzrok – pada nadstrešnice – loše urađen nadzor, loše urađeni tehnički radovi su neposredni uzrok. Osnovni suštinski uzrok je u korupciji, u koruptivnom zaključivanju velikih poslova i velikih infrastrukturnih projekata“, objašnjava on.
Dodaje i da je to osnovna stvar s kojom bi tužilaštvo trebalo da se bavi.
„Ovde se ne radi samo o padu nadstrešnice. Pre nekoliko godina se obrušio potporni zid na autoputu. Trg Republike se renovirao pre nekoliko godina, pa se sada ponovo renovira. Sada se ponovo radi projekat. Znači, očigledno, nešto nije u redu sa velikim projektima, koje država zaključuje, ili razni nivoi države. Nemoguće je da to tužilaštvo ne zanima, možda tu i nema korupcije. Ja ne mogu da prejudiciram. Ali postoje ozbiljne indicije da tu ima korupcije i da to svakako zaslužuje da tužilaštvo ispituje. Mi imamo situaciju da kod nas zbog visoke, krupne korupcije, visoko profilisane korupcije, nikada niko nije odgovarao. I očigledno je da tužilaštvo nema snagu, nema moć, nema uticaj, a možda nema ni želju da se sa tim uhvati u koštac. Ne znam da li možete da se setite, da je neko od visokih državnih funkcionera, pa čak i ne baš visoki, čak i oni srednje visokih, odgovarao za neku koruptivnu aferu kojih smo imali more u poslednjih dvadesetak godina“, kaže sagovornik N1.
Mišljenja je i da u samostalnost vrhovne javne tužiteljke i uopšte javnog tužilaštva malo ko veruje.
„Vrhovna javna tužiteljka ćuti praktično od kada je na tom mestu. Njeno obraćanje javnosti se može izbrojati na prste jedne ruke. Njen posao je da štiti zakon. Mislim da bi mnogo bolje bilo na tom mestu da se obraća javnosti, da ima redovnu komunikaciju sa javnošću, međutim toga nema. Zašto to ne radi, ne znam – da li je zato što nema šta da kaže javnosti ili možda zato što se boji kako će javnost reagovati na ono što će reći. A u samostalnost vrhovne javne tužiteljke i uopšte javnog tužilaštva mislim da malo ko veruje. U onu samostalnost koju je Ustav i koju je Zakon o javnom tužilaštvu propisao“, precizira Lazić.
Komentarišući to što je Dolovac studente pozvala na razgovor, kaže da ne vidi svrhu zašto bi studenti prihvatili sastanak.
„Ovde se radi o zahtevu da tužilaštvo vrši svoju nadležnost u skladu sa Ustavom i Zakonom, što tužilaštvo treba i mora da radi i bez studentskog zahteva. Mislim da tu nema prostora za pregovore, o čemu da se pregovara. Više mi se čini da je to jedan manevar vrhovne javne tužiteljke u stvari da se izmesti sa mesta mete studentskog protesta i da usmeri studentski protest ka nekim drugim državnim funkcionerima, a da se ona skloni u stranu, što mislim da prilično uspešno radi već tri mandata. Ja ne želim da utičem na studente i da dajem bilo kakve savete, ja jednostavno u ovom trenutku ne vidim zašto bi studenti pristali na taj sastanak i šta mogu da očekuju od tog sastanka, ali svakako to su odrasli, zreli ljudi i oni će odlučiti onako kako misle da je u njihovom najboljem interesu“, kaže tužilac Lazić.
Video prilog televizije N1 možete pogledati OVDE.
Izvor: N1