Nakon protesta u Nišu 21. marta, u kome su nezadovoljni građani gađali jajima funkcionere i članove SNS-a kao i gradonačelnika Niša Dragoslava Pavlovića, privedeno je nekoliko sudenata. Međutim, sutradan su uhapšeni pušteni iz pritvora, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo kod predsednika Srbije Aleksandra Vučića, pa je u takvom raspoloženju zapretio tužiocima i policajcima.
Tokom razgovora s građanima u Leskovcu, Vučić je rekao da je „izvukao pouku“ iz protesta u Srbiji i da će tražiti od svih državnih organa da reaguju u svakom trenutku i na svakom mestu.
„Oni koji to ne budu činili, menjaćemo ljude u tome. Oni policajci koji ne budu želeli da štite poredak i zakon biće promenjeni, oni tužioci koji ne budu želeli da štite poredak i zakon biće promenjeni“ izjavio je Vučić i time po mnogima prekršio Ustav i ugrozio samostalnost tužilaštva ali i policije.
Milovanović: Nedostatak pravne i političke kulture
Tužilac i član Udruženja javnih tužilaca Srbije Predrag Milovanović za Danas kaže da je prema njegovom mišljenju Vučić dao jednu nesmotrenu, ali i pretencioznu izjavu, kao i da je ona pre svega izraz nedostatka pravne i političke kulture u našoj zemlji.
„Izjava zaista izaziva kontraverzu, budući da je lično on kao tada i predsednik vladajuće stranke, na referendumu iz 2022. godine pozvao sve građane, a posebno svoje birače da izađu i podrže amandmane na promene Ustava RS. Podsetiću vas da je on onomad javno hvalio i podržao izmene Ustava u delu koji se ticao pravosuđa, a kojim je ojačana institucionalna samostalnost javnotužilačke organizacije i javnih tužilaca ponaosob. Posebno bih potcrtao da je u Ustav ušla odredba po kojoj niko izvan tužilaštva ne može uticati na javno tužilaštvo i nosioce javnotužilačke funkcije u postupanju i odlučivanju u pojedinom predmetu. Drugim rečima, tom odredbom je proklamovana implicitna nezavisnot javnog tužilaštva“, kaže Milovanović.
On dodaje da je pored te norme Ustav propisao još i mnoge druge, dodatno afirmišući stalnost i samostalnost javnih tužilaca koje je predložilo Ministarstvo pravde, a usvojila vladajuća većina.
„Otud pomenuta izjava vodi ka pitanju – da li je odista postojala stvarna iskrenost vladajuće većine da učini pravosuđe nezavisnijim ili je to učinjeno iz nekih drugih, možda lukrativnih pobuda? Naime, reformisanje pravosuđa je jedan od uslova koji je našoj zemlji bio postavljen od strane međunardne zajednice na putu ka Evropskoj uniji“, naglašava Milovanović.
Tužilac navodi da je u tom smislu naša država dobila i pomoć iz pristupnih EU fondova kao podršku vladavini prava, kao i da je upravo reforma Ustava u oblasti pravosuđa jedna od retkih svetlih tačaka u izveštajima EU i međunarodnih organizacija o napretku naše zemlje ka EU.
„Druga stvar je to što predsednik Srbije, ali i još neki drugi javni služdbenici ovakvim i sličnim izjavama još uvek nisu razvili svest o potrebi uzdržavanja od takvih iskaza. Iako to Zakon o javnom tužilaštvu prepoznaje kao neprimereni uticaj, dalek je put od stavljanja norme na papir do njene primene. Zato bi neko ko ima tu vrstu autoriteta u društvu trebalo da šalje bitno drugačiju vrstu poruke – normativnog prosvećivanja i etike odgovornosti“, kaže Milovanović.
Dumanović: Nije nadležan
Milan Dumanović, potpredsednik Novog policijskog sindikalnog saveza, komentarišući izjavu predsednika Vučića kako će policajci koji, po Vučićevom mišljenju, ne budu štitili ustavni poredak kaže za Danas da jedino Zakon o policiji propisuje ko i kako će biti zaposlen, a kome će se dati otkaz u policiji.
„Takve stvari reguliše Zakon o policiji koji jasno propisuje na koji način neko može da zasnuje radni odnos u policiji, a to je putem završene Srednje škole unutrašnjih poslova, završetkom obuke u Centru za osnovnu policijsku obuku (COPO) ili završavanjem studija na Kriminalističko-policijskom univerzitetu (KPU). Isto tako zakon jasno propisuje na koji način nekome može prestati radni odnos u MUP-u, tj. otkaz može da se uruči samo nakon sprovedenog disciplinskog postupka“, kaže Dumanović.
On, međutim, naglašava da i ti disciplinski postupci moraju biti sprovedeni u skladu sa zakonom, a ne pod pritiscima što je, kako navodi, bio slučaj sa njim i njegovim kolegom Nebojšom Trbovićem.
„Što se tiče konkretne izjave predsednika Vučića i izjave kako će da menja policajce, jedino mogu da poručim isto što i studenti- nije nadležan“, kaže Dumanović.
Preko 200 tužilaca i sudija osudilo Vučićevu izjavu
Na Vučićevu izjavu kako će oni tužioci, koji prema njegovom mišljenju, ne budu štitili ustavni poredak biti smenjeni, saopštenjem se oglasilo preko 200 sudija i tužilaca u kojem osuđuju ovakvu izjavu.
Izjavom da će „oni tužioci koji ne budu štitili poredak i zakon biti promenjeni“, predsednik Republike je ispisao novu stranicu u dvanaestogodišnjem porobljavanju i ponižavanju pravosuđa, navodi se u saopštenju.
Nakon nebrojenih klevetanja i targetiranja malobrojnih sudija i tužilaca koji nisu pristajali da ćutke posmatraju devastaciju pravosuđa, predsednik Republike je ovaj put otišao i korak dalje obznanjujući da će u skladu sa sopstvenom procenom, sada i neskriveno, kadrovski uticati na sastav tužilačkih organa, ističe se u saopštenju.
„Zato smatramo da je poslednji trenutak da sudije i tužioci koji su do sada ćutke posmatrali proces porobljavanja pravosuđa dignu svoj glas i suprotstave se ovakvom i sličnom delovanju“, poručuje se u saopštenju.
Poverenik za samostalnost tužilaštva Milan Tkalac, kome je primarni posao da upravo štiti samostalnost tužilaštva, za Danas nije želeo da komentariše Vučićevu izjavu.
„Zaista ne bih želeo da komentarišem. Tu ima političkih konotacija“, rekao je Milan Tkalac.
Na molbu da prokomentarišu izjavu predsednika Vučića nisu odgovorili ni predsednik reprezentativnog Policijskog sindikata Srbije Veljko Mijailović, kao i predsednik Visokog saveta tužilaštva Branko Stamenković.