Zbog odluke Ustavnog suda Srbije da poništi odluke VSS i DVT moraće da se menja i mreža sudova u našoj zemlji. Prevaljuju se silni kilometri da bi se završio posao u sudu
Pošto je Ustavni sud Srbije poništio 436 odluka Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca i vratio u sudnice 314 sudija i 122 tužioca i njihovih zamenika, mreža sudova koja je počela da funkcioniše 2010. godine najverovatnije će morati da bude revidirana.
U Udruženju javnih tužilaca i njihovih zamenika kažu da bi posle dosadašnjih odluka Ustavnog suda morao da se menja zakon o sedištima i područjima sudova i tužilaštva.
– Odluka Ustavnog suda podrazumeva novu sistematizaciju – objašnjava predsednik Upravnog odbora Udruženja tužilaca i zamenik Apelacionog tužilaštva u Novom Sadu Radovan Lazić.
– Tužioci, zamenici tužilaca i sudije čije je žalbe usvojio Ustavni sud ne mogu se raspoređivati u one sudove i tužilaštva koji su ukinuti, već je neophodno da se naprave izmene zakona. Orijentaciono, ukinuto je nešto manje od 100 osnovnih sudova i javnih tužilaštava. Vreme je pokazalo da za većinu njih nije bilo razloga da se ukidaju. Jer, stvoren je niz teškoća sudijama, strankama i advokatima.
Najveći problem nastao je, kaže Lazić, pošto su svi učesnici u postupku sada prinuđeni da prevaljuju kilometre i kilometre ne bi li završili posao u sudu.
– Zvanično, niko nije uradio ozbiljnu analizu troškova puta i zato i nema podataka koliko je ova mreža skuplja od prethodne – kaže Lazić. – To je zato što se troškovi puta isplaćuju iz troškova samog postupka. Međutim, i na prvi pogled nema sumnje. Na primer, u Ivanjici se ranije nalazio sud čiju je nadležnost sada preuzeo sud u Požegi, koja je udaljena 40 kilometara.
Isto tako, sud u Senti preselio se u Suboticu, udaljenu između 50 i 60 kilometara. Ali iako i Ivanjica i Senta imaju sudske jedinice, Lazić kaže da to nije nimalo olakšalo stvar.
Da je potrebno preispitivanje nove mreže sudova, upozorio je Vrhovni kasacioni sud posle analize prošlogodišnjeg rada svih sudova u zemlji. Naime, sudije najvišeg suda u zemlji zaključile su da su sudovi nejednako opterećeni prilivom predmeta, posebno kada je reč o osnovnim i prekršajnim sudovima.
Inicijativa za izmenu zakona
Zaključak o neravnomernoj opterećenosti sudova izveden je i posle razmatranja Izveštaja o radu sudova za 2010. godinu, nakon čega je Ministarstvu pravde upućena inicijativa za izmenu zakona kojim su određena sedišta i područja sudova, ali taj zakon nije menjan – navele su sudije Vrhovnog kasacionog suda u izveštaju o radu svih sudova za prošlu godinu.
(Izvor: Novosti, autor: E. R.)