Obraćajući se učesnicima konferencije “Reforma krivičnog prava“, koju organizuje Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca na Kopaoniku, Selaković je istakao da nije zadovoljan kako tužilački sistem funkcioniše i da postoji veliki broj razloga zašto ne možemo da se pohvalimo ni njegovom efikasnošću, ni načinom rada krivično pravnih organa, a sve to je izazvano sistemskom nebrigom države.
Sa jedne strane problemi počivaju na zastarelim metodama rada našeg tužilaštava i policije, s druge na nesavršenosti zakonodavstava, i na kraju na nedostatku prostora za vođenje krivičnog postupka, njegovoj lošoj alokaciji i zastarelosti tehničkih pomagala, rekao je Selaković, navodi se u saopštenju Ministarstva pravde i državne uprave.
On je ukazao da je za efikasan rad tužilaštva bitno dosledno sprovođenje ZKP, posebno kada je u pitanju odnos tužilaštva i policije. Mora se zaista ostvariti načelo da javni tužilac rukovodi i usmerava pretkrivični postupak, ukazao je Selaković Ministar pravde je naveo da je neophodno izvršiti apsolutnu specijalizaciju tužilaštava, kao i osnažiti antikoruptivna odeljenja, ali i osnovati druga odeljenja u okviru tužilaštva – ona za najtežne zločine, krvne i seksualne delikte, porodično nasilje, ulični kriminal.
U 21. veku tužilac više ne može da bude sam. Kriminal se umrežio na svetskom nivou, kriminalce savetuju sjajni ekonomisti, iza njih stoje čitavi timovi koji pljačkaju i pustoše, ocenio je Selaković. Zbog toga, smatra Selković, tužilac iza sebe mora da ima čitave timove stručnih ljudi, koji će da mu pomognu u rasvetljavanju zločina i omoguće mu da napiše optužnicu koja najlakše vodi do osuđujuće presude, a ne do niza onih oslobađajućih.
Izvor: Danas