Konferencija Transparentnosti Srbija, pola miliona građana dalo mito. Ilić: Kažnjavanje političke elite uslov za demokratizaciju

Najnovije:

Podelite članak

Goran IlićOsam odsto građana Srbije dalo je mito u poslednja tri meseca, što ukazuje na oko 500.000 slučajeva sitne korupcije, rečeno je juče na konferenciji organizacije Transparentnost – Srbija, koja se pozvala na podatke Programa Ujedinjenih nacija za razvoj.

– S druge strane, po statistikama iz izveštaja Evropske komisije, u Srbiji je prošle godine pokrenuto samo oko 1.000 optužnica zbog korupcije, izjavio je programski direktor Transparentnosti Nemanja Nenadić. On je ocenio da nije najveći problem što slučajevi traju po 10 godina, što dolazi do zastare i što su kazne blage, već što se za najveći broj slučajeva korupcije ne sazna.

Zamenik republičkog javnog tužioca i predsednik Udruženja javnih tužilaca Srbije Goran Ilić rekao je da za demokratizaciju Srbije nisu dovoljni samo sloboda medija i slobodni izborni proces, već i nezavisnost javnih tužilaca.

– Izvesnost kažnjavanja političke elite je uslov za demokratizaciju svake zemlje, pa i Srbije, konstatovao je Ilić. On je izjavio da način izbora javnih tužilaca u Srbiji nije u funkciji njihove nezavisnosti, već u funkciji političkog uticaja.

– Policija je pod jakim političkim uticajem i malo je verovatno da će u slučaju interesantnom za partiju koja upravlja Ministarstvom unutrašnjih poslova policija poslušati nalog tužioca, a ne starešine policije, rekao je Ilić.

Bohuslav o depolitizaciji državne uprave

Profesor Pravnog fakulteta Karlovog univerziteta u Pragu Lukas Bohuslav je izjavio da je Češka napravila veliki pozitivan pomak u borbi protiv korupcije. Imamo podršku vlade. Zakonom o državnoj službi je omogućena depolitizacija državne uprave. Poboljšana je nezavisnost javnih tužilaca. Postoji opreznost pri imenovanju političara u upravne odbore državnih firmi, rekao je Bohuslav.

Izvor: Danas, FoNet

spot_img