Pravnici: Venecijanska komisija nije dala pozitivnu ocenu

Najnovije:

Podelite članak

Pravnici: Venecijanska komisija nije dala pozitivnu ocenuNetačni su podaci Ministarstva pravde Srbije o tome da je Venecijanska komisija Saveta Evrope pozitivno ocenila nacrt najnovije, četvrte verzije amandmana tog ministarstva za izmenu Ustava Srbije u oblasti pravosuđa, ukazalo je u zajedničkom saopštenju sedam udruženja pravnika i organizacija.

Ministarstvo pravde je u sredu na internetu objavilo da je Venecijanska komisija “zaključila da je poslednja verzija amandmana, koja je nastala nakon usaglašavanja s komentarima stručne javnosti, usklađena s preporukama Venecijanske komisije”.

Međutim, udruženja pravnika i organizacije konstatuju “da su podaci koje je Ministarstvo pravde iznelo netačni”, jer “Venecijanska komisija uopšte nije odlučivala o usklađenosti najnovije verzije ustavnih amandmana s njenim preporukama”.

“Netačnost navoda iznetih u saopštenju Ministarstva pravde može se proveriti uvidom u originalni dokument na koji se Ministarstvo pravde poziva i koji se nalazi na internet stranici ove institucije”, piše u saopštenju.

U dokumentu na tom sajtu, po nazivom “Memorandum Sekretarijata” se navodi, prenose udruženja pravnika i organizacije, da je Sekretarijat – administrativno telo Venecijanske komisije, “sumarno izneo zaključak o usaglašenosti najnovije verzije s ranije datim preporukama”, dok na 116. Redovnom zasedanju koje pominje Ministarstvo, članovi Venecijanske komisije o tom zaključku Sekretarijata “nisu glasali, niti su donosili bilo kakvu odluku, kako se to netačno predstavlja javnosti, već su ga samo ‘notirali’ “.

Udruženja pravnika i organizacije navode da je “upravo Ministarstvo pravde bilo to koje je izbeglo da se obrati za mišljenje Venecijanskoj komisiji o usklađenosti poslednje verzije ustavnih amandmana”, već se “svesno obratilo administrativnom telu Komisije, dok u domaćoj javnosti tvrdi nešto sasvim drugo”.

To nije prvi put, piše u saopštenju, da “Ministarstvo pravde javnosti dostavlja netačne ili nepotpune informacije o ovako značajnim pitanjima”.

Organizacije – potpisnice saopštenja pozivaju Ministarstvo pravde Srbije da “tačno i blagovremeno izveštava javnost, kako bi građani imali prilike da se blagovremeno i potpuno upoznaju sa informacijama značajnim za buduću promenu Ustava u oblasti pravosuđa”.

“Pozivamo Ministarstvo pravde da četvrtu verziju ustavnih amandmana zaista uputi organu Saveta Evrope – Venecijanskoj komisiji, a samu Komisiju da se oglasi povodom netačnih informacija iznetih u domaćoj javnosti”, piše na kraju zajedničkog saopštenja Udruženja javnih tužailca i zamenika javnih tužilaca Srbije, Društva sudija Srbije, Komiteta pravnika za ljudska prava (JUKOM), Centra za pravosudna istraživanja, Beogradskog centra za ljudska prava, Evropskog pokreta u Srbiji i Transparentnosti Srbija.

Izvor: N1, Beta

spot_img