Udruženje tužilaca Srbije is proudly supported by StrongWeb! Creative Group. Discover more from our creative family at StrongWeb! and Kooihaus.

Bez angažovanja Društva sudija u izborima za VSS

Najnovije:

Podelite članak


Goran Ilić i Dragana Boljević "Novosti", 14. februar 2011.

Stav Udruženja tužilaca, kao i sudija, jeste da su usvojene izmene seta pravosudnih zakona neustavne

Društvo sudija Srbija se ni na koji način neće angažovati u izborima za Visoki savet sudstva. Obrazlažući ovakvu odluku, predsednica Društva, Dragana Boljević kaže da je ono, sredinom decembra, iako nije bilo obavešteno o izmenama zakona, ipak dostavilo Ministarstvu pravde detaljnu analizu trenutnog stanja u sudstvu i mera koje treba preduzeti.

– U pogledu izmena Zakona o sudijama ukazali smo da je protivustavno da se izjavljene žalbe koje su sudijama garantovane Ustavom, zakonom pretvaraju u neki drugi pravni lek. Takođe smo se usprotivili i ponovnom otvaranju vrata za reviziju reizbora već reizabranih sudija.

Pozdravili smo određene izmene Zakona o Visokom savetu sudstva, ali i ukazali da one nisu ni približno dovoljne da bi se onemogućio ili bar smanjio politički uticaj na izbor članova VSS iz reda sudija. Ponudili smo lako primenjiva rešenja za oba zakona, koja bi bila u skladu i sa Ustavom i sa evropskim standardima. štaviše, napisali smo kompletne tekstove zakona i o sudijama i o VSS i dostavili ih poslanicima 21. decembra prošle godine. Umesto bilo kakvog odgovora, usvojeni su zakoni povodom kojih se pobunila stručna javnost Srbije – kaže Dragana Boljević.

Prema rečima predsednice Društva sudija Srbije, ne sme da se zaboravi da se revizija postupka preduzima da bi se otklonile brojne greške koje su dovele do ugrožavanja nezavisnosti sudstva na šta je ukazala Evropska unija i stručna javnost. Iako rezultatetektreba proveriti, kaže naša sagovornica,usvojeni zakoni polaze od njih, kao od nečega što je tek zadato.

– Na izborima za VSS ne učestvuje 840 nereizabranih sudija iako njihov pravni status još nije rešen, a učestvuje 600 prvi put izabranih sudija za prekršaje. Sa ovim brojem od preko 1.400 sudija promenjena je kompletna „krvna slika" pravosuđa. I, zatim takav VSS polazi od prethodno donetih odluka o prestanku sudijske funkcije kao realno postojećih,umesto da su one poništene. Ovako se, međutim, na nereizabrane sudije prebacuje teret dokazivanja negativne činjenice – da te odluke VSS nisu pravilne – kaže naša sagovornica.

I stav Udruženja tužilaca i zamenika tužilaca Srbije istovetan je stavu Društva sudija kada su u pitanju izmene pravosudnih zakona, usvojenih krajem prošle godine. Naime, u Udruženju smatraju da je retroaktivno pretvaranje Ustavom garantovanog prava na ustavnu žalbu i žalbu Ustavnom sudu, u do sada nepostojeći prigovor Državnom veću tužilaca (DVT), nedvosmisleni dokaz neustavnosti izmena zakona. Na taj način se, navode u Udruženju, nižim pravnim aktom suspenduje pravo na žalbu iz najvišeg pravnog akta – Ustava.

– Smatramo, takođe, da izmene zakona sadrže i druge neustavnosti i manjkavosti. Recimo, član 7 izmena Zakona o javnom tužilaštvu, dovodi u pitanje stalnost funkcije zamenika javnih tužilaca koji su izabrani u decembru 2009. godine.

Tu se navodi se da će ukoliko je prilikom izbora zamenika, odnosno tužioca u decembru 2009. godine povređen postupak, to biti osnov za otvaranje postupka za njegovo razrešenje. To izmiče logici. Naime, vi kažnjavate, stavljajući u postupak za razrešenje nekoga ko nije mogao da utiče na taj postupak jer ga je sprovodio DVT. Takođe, učešće javnim tužiocima i zamenicima u tom postupku nije bilo omogućeno – kaže Goran Ilić, predsednik UO Udruženja tužilaca i zamenika tužilaca. Po njegovim rečima, nisu ispunjeni uslovi za učešće Udruženje tužilaca u procesu izbora za stalni sastav DVT.

– Kada je u pitanju sam postupak izbora za stalni sastav DVT uočavamo nedostatke koji onemogućavaju slobodno izjašnjavanje tužilaca i njihovih zamenika. Recimo, pojedini rukovodioci učešće u izbornom postupku predstavljaju kao obavezu, umesto da objasne da je ono, kao i glasanje za izbor članova, pravo tužilaca i zamenika.

Tamo gde je obaveza i gde tužilačka hijerarhija nameće obavezu, postoji pretpostavka da tužioci i zamenici ne mogu slobodno da se izjašnjavaju. Mi razumemo situaciju i svakom našem članu ostavljamo mogućnost izbora da li će učestvovati u postupku izbora i glasati. O reviziji postupka, koja će uslediti posle izbora novog sastava DVT, moći ćemo da govorimo kada on bude otpočeo i kada budemo imali konkretne rezultate – kaže Ilić.

(Izvor: Novosti, autor: Miroslava Derikonjić)

spot_img