Bilateralni sastanak u okviru projekta “Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja”

Najnovije:

Podelite članak

Bilateralni sastanak u okviru projekta 'Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja'Udruženje tužilaca Srbije nakon održane TV debate u Subotici, nastavilo je sa sprovođenjem aktivnosti na projektu „Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja“, u saradnji sa Savetovalištem protiv nasilja u porodici. Ceo projekat podržan je od strane USAID-ovog projekta za reformu pravosuđa i odgovornu vlast (JRGA).

Kako bi se nastavilo sa promovisanjem međusektorske saradnje između javnih tužilaca, policije, sudija i centara za socijalni rad Udruženje tužilaca organizovalo je bilateralni sastanak u Valjevu 28.10.2014. godine. Na bilateralnom sastanku govornici su bili Slobodan Josimović, zamenik višeg javnog tužioca u Novom Sadu i Olivera Milojević, zamenica u Višem javnom tužilaštvu u Smederevu.

Bilateralni sastanak u okviru projekta 'Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja'Nakon što je pozdravio prisutne učesnike, Slobodan Josimović, predstavio je iskustva koordinacije u radu javnog tužilaštva, policijske stanice, centra za socijalni rad i prekršajnog suda u sprovođenju zaštite žrtava nasilja u porodici.Olivera Milojević, prisutnima je predstavila iskustva javnog tužilaštva u Smederevu u sprovođenju zaštite žrtava nasilja u porodici.

Govornici su pored iskustava iz sopstvenih tužilaštva  učesnicima pokušali da prenesu i iskustva drugih tužilaštava koja su bila domaćini prilikom sprovođenja prethodnih aktivnosti Udruženja koje je podržao JRGA projekt, a koje su bile usmerene na nasilje u porodici.

Bilateralni sastanak u okviru projekta 'Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja'Prisutnima je dodatno pojašnjen model saradnje lokalnih institucija, predstavljeni napori koji su učinjeni ka daljoj razradi i učvršćivanju mreže saradnje lokalnih institucija protiv porodičnog nasilja  i upućeni su na moguće načine da se takav model saradnje sprovede i primeni u njihovim lokalnim zajednicama.

Nakon izlaganja, prisutni su u diskusiji sa govornicima, preneli svoja iskustva u radu sa predmetima porodičnog nasilja i požalili se da često ne postoje adekvatni pravni mehanizmi na lokalnom nivou, da bi se svaki pojedinačni slučaj nasilja u porodici mogao rešiti.

Bilateralni sastanak u okviru projekta 'Postupanje sa slučajevima porodičnog nasilja'Takođe, često se dešava da je žrtva izdržavana, pa je veliki broj slučajeva povrata u nedostatku adekvatnih pravnih mehanizama. Na sastanku su prisustvovali i advokati koji su članovi mreže Savetovališta za pravnu pomoć žrtvama porodičnog nasilja.

Oni su se takođe uključili u diskusiju i predstavili slučajeve sa kojima se najčešće suočavaju u praksi. Učesnici su pohvalili primere opština koje su potpisale Protokole o saradnji jer omogućavaju bolju koordinaciju i izbegavanje vođenja duplih postupaka u osnovnim i prekršajnim sudovima.

Na sastanku je učestvovalo 18 učesnika iz viših i osnovnih javnih tužilaštava, osnovnog i prekršajnog suda, Centra za socijalni rad, policijske stanice i advokata iz Beograda, Šapca, Valjeva i Smedereva.

Nakon sastanka u Valjevu planira se održavanje još četiri bilateralna sastanka koji će doprineti učvršćivanju saradnje i formiranju mreže nadležnih institucija u slučajevima porodičnog nasilja i dodatnoj razradi i implementaciji zrenjaninskog modela saradnje lokalnih institucija.

spot_img