BLOG: Građanska čitaonica „Libergraf“ protiv EPS-a: za očuvanje najstarije srpske hidrocentrale

Pročitajte i:

Podelite članak

Dve krivične prijave, istražne radnje Uprave kriminalističke policije, dve tužbe pred Upravnim sudom i zahtev za sprovođenjem vanrednog nadzora nad radom jedne institucije – ovo je, otprilike, trenutni “pravni status” Stare hidrocentrale na Đetinji, zaštićenog spomenika kulture, prve hidrocentrale izgrađene u Srbiji sa Teslinim sistemom trofazne struje, pre više od 120 godina!

Ovaj pravni status posledica je višegodišnjeg spora koji Građanska čitaonica „Libergraf“ vodi sa Elektroprivredom Srbije (EPS) koja je, mimo zakona, pokušala da revitalizuje i “osavremeni” rad stare đetinjske turbine.

Da bismo bolje razumeli ovaj spor, pođimo redom:

  1. EPS 2014.godine kreće u revitalizaciju hidrocentrale na Đetinji i ugradnju nove turbine. Ovi radovi trajno su oštetili spomenička svojstva hidrocentrale i izazvala otpor javnosti u Užicu. Tada je „Libergraf“ krenuo u prikupljanje informacija o ovom projektu EPS-a.
  2. Po Zakonu o kulturnim dobrima, EPS je bio obavezan da od Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kraljevo (ZZSK) pribavi mere tehničke zaštite za objekat i za zaštićenu okolinu. Nakon toga, EPS je trebalo da pribavi i saglasnost Zavoda. Ali, to nije učinio.
  3. „Libergraf“ u Ministarstvu građevinarstva, saboraćaja i infrastrukture (MSGI) pokreće inicijativu za poništenje građevinske dozvole EPS-u i – dobija Rešenje kojim se EPS-u poništava građevinska dozvola za rekonstrukciju i revitalizaciju stare hidrocentrale!
  4. Opet na zahtev „Libergrafa“, Zavod za zaštitu spomenika iz Kraljeva donosi rešenje kojim se EPS-u zabranjuje svako dalje izvođenje radova na kulturnom dobru i nalaže vraćanje u pređašnje stanje.
  5. EPS pokreće tužbe pred Upravnim sudom na oba ova rešenja, dakle žali se na rešenja MSGI i ZZSK. Ovi postupci su u toku.
  6. „Libergraf“ podnosi i krivične prijave protiv NN službenih lica u Gradskoj upravi Užica i u EPS-u, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršila krivično delo „zloupotreba službenog položaja“ iz člana 359. stav 1. Krivičnog zakonika. NN lice u Gradskoj upravi za urbanizam, izgradnju i imovinsko-pravne odnose grada Užice se tereti da je investitoru izdalo nezakonito Rešenje o izmenama građevinske dozvole i na taj način omogućilo izvođenje radova. A NN lice iz EPS-a da je svesno kršeći propise, na osnovu nezakonito pribavljenog Rešenja, omogućilo i naložilo izvođenje nezakonitih radova, kojim je naneda nenadoknadiva šteta spomeniku kulture Stara hidrocentrala na Đetinji. Trenutno, Uprava kriminalističke policije – Odeljenje za borbu protiv korupcije, sprovodi istražne radnje po ovoj krivičnoj prijavi.
  7. „Libergraf“ smatra da je i ZZSK iz Kraljeva kršio zakon pa je zbog toga od Ministarstva kulture i informisanja zahtevalo pokretanje vandrednog nadzora nad primenom Zakona o kulturnim dobrima u ovoj ustanovi.

Hidrocentrala na Đetinji među najstarijima na svetu

Prva hidrocentrala koja je u Srbiji proizvodila električnu energiju koristeći Teslin višefazni sistem naizmeničnih struja sagrađena je u Užicu.

Kralj Aleksandar I Obrenović svečano je položio kamen temeljac za izgradnju hidroelektrane na Đetinji 15. maja 1899. godine, a u rad je puštena samo 5 godina nakon one na Nijagari, 1. avgusta 1900. godine. Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva je 1974. godine utvrdio da ova hidrocentrala ima svojstva spomenika kulture i da je od velikog značaj za istoriju naše tehničke kulture, a posebno za proučavanje istorije elektrotehnike.

Hidroelektrana je neprekidno radila od 1900. do 1974. godine, kada je zbog izgradnje pruge Beograd – Bar zatrpan jaz za dovod vode, nakon čega je prekinuta proizvodnja električne energije. Na stogodišnjicu od puštanja u rad hidroelektrane, očišćen je zatrpani jaz i izvršena obnova samog objekta, koji je svečano otvoren i ponovo pušten u rad 2. avgusta 2000. godine.

Dok traju sporovi, Stara hidrocentrala na Đetinji, kulturno-istorijski spomenik koji svedoči o tome da smo na početku XX veka pratili razvijeni svet čak kad je razvoj moderne proizvodnje električne energije u pitanju – zatvorena je i nedostupna svima nama.

Ne zaboravimo na to da Stara hidrocentrala na Đetinji spada u najstarije očuvane hidroelektrane u svetu koja je osposobljena da i danas iz svojih muzejskih „simens-halske“ generatora proizvodi električnu energiju.

„Libergraf“ će nastaviti da koristi pravna sredstva u borbi za spas ovog velikog spomenika kulture.

Vladan Sinđić, Izvršni direktor Građanske čitaonice “Libergraf” i ekološki aktivista

spot_img