Udruženje tužilaca Srbije is proudly supported by StrongWeb! Creative Group. Discover more from our creative family at StrongWeb! and Kooihaus.

Da li su tužilaštva u krizi zbog načina izbora javnih tužilaca?

Najnovije:

Podelite članak

Po­sle po­sled­nje sed­ni­ce Vi­so­kog sa­ve­ta tu­ži­la­štva (VST) odr­ža­ne 30. ja­nu­a­ra, osnov­na i jav­na tu­ži­la­štva ši­rom Sr­bi­je do­bi­la su ukup­no 89 jav­nih tu­ži­la­ca – osnov­na tu­ži­la­štva njih 34, a vi­ša čak 55. Ume­sto da ak­ce­nat po­sle iz­bo­ra sed­ni­ce VST bu­de na po­pu­nja­va­nju upra­žnje­nih tu­ži­lač­kih me­sta, što bi tre­ba­lo da do­pri­ne­se efi­ka­sni­jem funk­ci­o­ni­sa­nju tu­ži­la­šta­va, u ži­ži je na­čin iz­bo­ra kan­di­da­ta.

Udru­že­nje tu­ži­la­ca Sr­bi­je (UTS) oce­ni­lo je da je po­sled­nja sed­ni­ca naj­vi­šeg tu­ži­lač­kog te­la još jed­no sve­do­čan­stvo du­bi­ne kri­ze u ko­joj se na­la­zi jav­no­tu­ži­lač­ka or­ga­ni­za­ci­ja Sr­bi­je. U sa­op­šte­nju ovog stru­kov­nog udru­že­nja na­vo­di se da je, na­kon osam sa­ti pre­no­sa sed­ni­ca na ju­tjub ka­na­lu VST, struč­na jav­nost vi­de­la pri­me­nu kon­tra­dik­tor­nih i pro­iz­volj­nih kri­te­ri­ju­ma, uti­sa­ka čla­no­va sa­ve­ta, bez ja­snog i do­sled­nog sta­va. Isti­ne ra­di, na­gla­ša­va UTS, na jav­no­tu­ži­lač­ke funk­ci­je iza­bran je i od­re­đe­ni broj struč­nih i do­stoj­nih kan­di­da­ta.

– Pret­hod­no kon­sta­to­van na­čin iz­bo­ra oči­gled­no je bi­la po­ru­ka svim jav­nim tu­ži­o­ci­ma na te­ri­to­ri­ji Sr­bi­je da će na­pre­do­va­ti uko­li­ko su pro­tiv­ni­ci svih pro­me­na u no­vim jav­no­tu­ži­lač­kim za­ko­ni­ma i ako se od­rek­nu svo­je sa­mo­stal­no­sti, ali i uko­li­ko bes­po­go­vor­no slu­ša­ju sva­kog glav­nog tu­ži­o­ca (še­fo­vi jav­nih tu­ži­la­šta­va prim. aut.) – na­vo­di se u sa­op­šte­nju.

VST je od­ba­cio kao pro­iz­volj­ne i ne­tač­ne kri­ti­ke iz­ne­te u sa­op­šte­nju UTS u ve­zi sa po­sled­njim iz­bo­rom tu­ži­la­ca. Oce­nju­ju da su na­vo­di UTS mo­ti­vi­sa­ni ne sa­mo stru­kov­nim, već i dru­gim raz­lo­zi­ma pod pla­štom za­la­ga­nja za pro­fe­si­o­na­li­zam.

UTS tvr­di da VST ne­će bi­ti ga­rant sa­mo­stal­no­sti jav­nih tu­ži­la­ca pri­li­kom nji­ho­vog iz­bo­ra i da se ne­će ustru­ča­va­ti da u jav­nom in­te­re­su dis­kri­mi­ni­še ko­le­ge ko­je ima­ju pro­fe­si­o­nal­no i ži­vot­no is­ku­stvo.

– Kao dru­štvo do­bi­li smo jed­nu gla­sač­ku ma­ši­nu, i to u okvi­ru tu­ži­lač­kog sa­ve­ta. Po­sle­di­ce to­ga ose­ti­će svi gra­đa­ni, a ne sa­mo jav­ni tu­ži­o­ci – za­klju­ču­je UTS.

Stru­kov­no udru­že­nje tu­ži­la­ca pro­ko­men­ta­ri­sa­lo je i ne­dav­nu od­lu­ku Ustav­nog su­da, do­ne­tu pre dva­de­se­tak da­na, da od­ba­ci ve­ći­nu pri­go­vo­ra ko­je su na od­lu­ku VST o iz­bo­ru tu­ži­la­ca, pre šest me­se­ci, pod­ne­li kan­di­da­ti či­ja se ime­na ni­su na­šla na spi­sku iza­bra­nih. Od­ba­ci­va­njem žal­bi, Ustav­ni sud je po­tvr­dio iz­bo­r­nu vo­lju čla­no­va sa­ve­ta ko­ji su gla­sa­li za iz­bor 12 kan­di­da­ta u vi­šim i jed­nom ape­la­ci­o­nom tu­ži­la­štvu.

Iz­bor na ko­ji su ulo­že­ne žal­be, na­po­me­ni­mo, spro­ve­den je u ju­nu 2023. go­di­ne, po ogla­su ko­ji je ras­pi­san u dru­goj po­lo­vi­ni 2022. go­di­ne. Tre­ba na­gla­si­ti da na ovom iz­bo­ru kan­di­da­ti ni­su bi­ra­ni na osno­vu rang-li­ste ko­ju je sa­či­ni­la ko­mi­si­ja VST-a, već na osno­vu dis­kre­ci­o­nog pra­va čla­no­va ovog te­la.

Ko­men­ta­ri­šu­ći od­lu­ku Ustav­nog su­da o od­ba­ci­va­nju žal­bi, UTS na­vo­di da jav­ni tu­ži­o­ci ne­ma­ju de­lo­tvor­nu za­šti­tu pro­tiv pro­iz­volj­nih od­lu­ka sa­ve­ta, od­no­sno da su pre­pu­šte­ni sa­mo­vo­lji ne­ko­li­ko moć­ni­ka u jav­nom tu­ži­la­štvu.

– S ob­zi­rom na to da je ova­kvo sta­nje neo­dr­ži­vo, sma­tra­mo da je neo­p­hod­no da od­mah za­poč­ne dru­štve­ni di­ja­log o funk­ci­o­ni­sa­nju pra­vo­su­đa. On bi mo­rao da pru­ži od­go­vor na broj­na pi­ta­nja, ali pre na pi­ta­nje zbog če­ga pra­vo­su­đe Sr­bi­je, a na­ro­či­to jav­no tu­ži­la­štvo, ima iz­u­zet­no ni­zak ni­vo po­ve­re­nja jav­no­sti. Po na­šem uve­re­nju, dru­štve­ni di­ja­log bi mo­rao da ot­poč­ne od­mah, tre­ba­lo bi da se od­vi­ja pod okri­ljem naj­vi­ših dr­žav­nih in­sti­tu­ci­ja i pri­zna­tih do­ma­ćih i me­đu­na­rod­nih or­ga­ni­za­ci­ja – na­vo­di UTS.

Sa dru­ge stra­ne, VST uka­zu­je da ovaj iz­bor, u de­lu ko­ji se od­no­si na vi­ša jav­na tu­ži­la­štva, pred­sta­vlja pre­vas­hod­no po­dr­šku ra­du spe­ci­ja­li­zo­va­nim ode­lje­nji­ma jav­nih tu­ži­la­štva ko­ja po­stu­pa­ju u obla­sti bor­be pro­tiv ko­rup­ci­je i vi­so­ko­teh­no­lo­škog kri­mi­na­la, i to u Be­o­gra­du, No­vom Sa­du, Kra­lje­vu i Ni­šu.

– Na­i­me, no­vi ustav­ni i za­kon­ski okvir ra­da jav­nog tu­ži­la­štva sa­da one­mo­gu­ća­va upu­ći­va­nje iz ni­žeg u tu­ži­la­štvo vi­šeg ni­voa, osim ka­da se ra­di o tu­ži­la­štvi­ma za or­ga­ni­zo­va­ni kri­mi­nal i rat­ne zlo­či­ne – sa­op­šta­va VST.

VST (i pre nje­ga Dr­žav­no ve­će tu­ži­la­ca) pod­se­ća da je an­ti­ci­pi­rao pro­blem do ko­ga je mo­glo do­ći ka­da se zna­ča­jan broj ra­ni­je upu­će­nih tu­ži­la­ca vra­ti u svo­ja ni­ža, ma­tič­na tu­ži­la­štva po is­te­ku pe­ri­o­da na ko­ji su bi­li upu­će­ni.

– Ka­ko u spe­ci­ja­li­zo­va­nim ode­lje­nji­ma vi­ših tu­ži­la­šta­va u ovom tran­zi­ci­o­nom pe­ri­o­du ne bi opao broj po­stu­pa­ju­ćih tu­ži­la­ca, DVT je još mar­ta 2023. go­di­ne, pre stu­pa­nja na sna­gu no­vih za­ko­na, do­bi­lo od Mi­ni­star­stva prav­de sa­gla­snost i po­ve­ća­lo broj jav­nih tu­ži­la­ca u ovim ode­lje­nji­ma, a sa­da je sa­vet i iza­brao no­si­o­ce jav­no­tu­ži­lač­ke funk­ci­je ko­ji u nji­ma tre­ba da ra­de – na­vo­di u VST.

Pri­li­kom iz­bo­ra, ka­ko uka­zu­ju, VST je po­stu­pao na osno­vu va­že­ćeg prav­nog okvi­ra ko­ji se u pre­la­znom pe­ri­o­du od go­di­nu da­na sa­sto­ji od no­vih za­kon­skih i ne­što sta­ri­jih pod­za­kon­skih od­red­bi. Sa­vet je vo­dio ra­ču­na i o po­tre­bi po­se­do­va­nja spe­ci­ja­li­zo­va­nih zna­nja kao i ja­ke pro­fe­si­o­nal­ne mo­ti­vi­sa­no­sti kan­di­da­ta za rad u ovim po­seb­nim ode­lje­nji­ma.

Izvor: Politika, autor: Miroslava Derikonjić

spot_img