Državno veće tužilaca u nepotpunom sastavu više od godinu dana

Najnovije:

Podelite članak

Državno veće tužilaca u nepotpunom sastavu više od godinu danaOrgan države koji obezbeđuje i garantuje samostalnost javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca već više od godinu dana radi bez člana iz redova profesora pravnih fakulteta

Ustavom i zakonom propisano je da Državno veće tužilaca (DVT) ima jedanaest članova. Milan Škulić, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, bio je član iz reda profesora do 6. aprila prošle godine, kada mu je istekao petogodišnji mandat. Moram da istaknem da sam, vodeći se sopstvenim integritetom i pravilima struke, mnogo puta bio drugačijeg stava od ostalih članova DVT-a i izdvajao mišljenje u odnosu na odluke koje je to telo donosilo. Najveće priznanje mom radu jesu rezultati nedavnog istraživanja koje je sprovelo Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca u saradnji sa Cesidom, i to među nosiocima javnotužilačke funkcije. Istraživanje je obuhvatalo sve članove DVT-a, a upravo je član iz redova profesora najbolje ocenjen, rekao je Škulić.

On za „Politiku” kaže da treba imati u vidu da se planira i izmena zakonskog okvira koja reguliše rad ovog organa. Pitanje je šta je najcelishodnije sada raditi, s obzirom na to da se sprema novi Zakon o Državnom veću tužilaca, a i ostalim izbornim članovima uskoro ističe mandat – navodi bivši član DVT-a.

U pismenom odgovoru DVT-a za naš list na pitanje zašto se toliko dugo čeka sa izborom novog člana, navedeno je da je ovaj organ doneo „odluku o otpočinjanju postupka predlaganja kandidata za izbor novog člana, i o tome je obavešten dekan najstarijeg pravnog fakulteta u Republici, s obzirom na to da je profesoru Škuliću istekao mandat 6. aprila 2014. godine a ovlašćeni predlagači moraju da dostave imena kandidata Narodnoj skupštini najkasnije 90 dana pre dana isteka mandata izbornog člana.”

Zagorka Dolovac, republički javni tužilac i predsednik DVT-a, donela je navedenu odluku 2. aprila 2014. godine, četiri dana pre nego što je Škuliću istekao mandat, iako je no zakonu trebalo da to učini najkasnije šest meseci pre tog trenutka.

Lopta je prebačena na teren profesure i, kako saznajemo od Sime Avramovića, dekana Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, i tamo sve stoji. Pre mesec dana trebalo je da se održi sastanak na kojem bi se raspravljalo o mogućim kandidatima, ali je odložen i ne zna se kada će sledeći biti održan.

Imali smo problema sa kvorumom na tom sastanku. Odluku bi trebalo da donesu dekani kako državnih, tako i privatnih fakulteta, zajednički, i cilj nam je da postignemo najširu moguću saglasnost oko kandidata kojeg ćemo predložiti Narodnoj skupštini. To nikako nije jednostavan posao i baš iz tog razloga čitav postupak traje ovako dugo rekao je za „Politiku” Avramović, komentarišući činjenicu da se ozbiljno kasni sa izborom.

Goran Ilić, zamenik republičkog javnog tužioca i predsednik Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije smatra da je loše što Državno veće tužilaca radi u nepotpunom sastavu.

Nažalost, taj organ od samog početka njegovog rada 2009. godine prate mnogobrojne kontroverze. Kada to kažem pre svega imam u vidu delovanje veća u periodu takozvanog reizbora tužilaca kao i opšti utisak da veće nije delovalo kao organ koji štiti samostalnost tužilaštva. Uostalom i Ustav na jedan posve protivurečan način određuje položaj tog organa – navodi Ilić.

Izvor: Politika, autorka: Ana Stefanović

spot_img