Epilog slučaja “rođendan”: Tužioci ipak nisu slavili rođendan sa kriminalcima

Najnovije:

Podelite članak

Državno veće tužilaca (Foto: D. Jevremović)Stanislav Dukić i njegovi gosti nisu proslavljali sa narko-dilerima zbog čega je republička tužiteljka tražila istragu. Disciplinska prijava koju je Etički odbor Državnog veća tužilaca podneo protiv četvoro izbornih članova i disciplinskog tužioca ovog tela smatrajući da su učinili disciplinski prekršaj kada su rođendan jednog od njih slavili u društvu pedesetak zvanica među kojima je bio i Novopazarac Halil Emrović je – neosnovana.

Ovakvu odluku, prema saznanjima „Politike” doneo je i potpisao zamenik disciplinskog tužioca Miroslav Krkelić, a odnosi se na Stanislava Dukića, Gorana Ilića, Radovana Lazića, Sandru Kulezić i Zorana Vidakovića. U odluci piše da se prijava smatra neosnovanom usled nepostojanja elemenata disciplinskih prekršaja.

U prijavi koju je podneo Etički odbor navodilo se da su članovi najvišeg tužilačkog tela, svojim ponašanjem na proslavi Dukićevog rođendana, organizovanog u beogradskom hotelu „Šumadija”, doveli u pitanje poštovanje osnovnih dužnosti i etičkih principa javnih tužilaca, odnosno Etički kodeks DVT.

Postupak protiv članova DVT-a i disciplinskog tužioca ovog tela inicirala je Zagorka Dolovac, republički javni tužilac, početkom septembra prošle godine, samo nekoliko dana posle Dukićeve proslave, odnosno kada je jedan od tabloida objavio tekst „Tužioci slavili rođendan sa narko-dilerima” uz koji je prikazana fotografija na kojima se vide tužioci i Emrović.

U pomenutom tekstu navodilo se da su na proslavi osim tužilaca, bile prisutne i osobe iz kriminogene sredine Halil Emrović, Zeljo Emrović, Nedžad Rešović, Jaho Međedović i Zamo Emrović.

Svi „prozvani” članovi DVT-a, osim Dukića, su u izjašnjenjima koje je od njih povodom spornog događaja zahtevao zamenik disciplinskog tužioca, negirali da poznaju pomenute osobe iz kriminogene sredine i tvrdili da nisu znali da će oni biti na proslavi. Dukić je u izjašnjenju rekao da poznaje Halila Emrovića, ali da nikome od kolega nije saopštio spisak gostiju „jer njihova imena njima ne bi ništa značila pošto ih sigurno ne poznaju”.

Ono što je, možda, i najznačajnije, a javnosti nije bilo poznato, jeste da je tokom disciplinskog postupka koji je vođen protiv članova DVT-a, utvrđeno da je od pobrojanih pet osoba iz kriminogene sredine, Dukićevoj proslavi prisustvovao jedino Halil Emrović. Ovo je, čak, u pisanoj izjavi zameniku disciplinskog tužioca potvrdio i sam Emrović.

Iako je tabloid koji je objavio tekst na osnovu kojeg je pokrenut postupak protiv članova DVT-a, tvrdio da su oni slavili rođendan sa osobama iz kriminogene sredine, iz uverenja Osnovnog suda u Novom Pazaru koji je dostavljen postupajućem disciplinskom organu, proizilazi da protiv Emrovića pred ovim i Višim sudom u ovom gradu nije pokrenut nikakav krivični postupak. Iz uverenja MUP-a, odnosno izvoda iz krivične evidencije, koja je takođe dostavljena zameniku disciplinskog tužioca, vidi se da je on u julu 2015. godine presudom Trećeg osnovnog suda u Beogradu osuđen na uslovnu kaznu od osam meseci i novčanu od 150.000 dinara.

– Imajući u vidu sve navedeno, smatram da se u radnjama prijavljenih Gorana Ilića, Radovana Lazića, Sandre Kulezić i Zorana Vidakovića, nisu stekli bitni elementi disciplinskog prekršaja iz Zakona o javnom tužilaštvu. Naime, iz prikupljenih dokaza proizilazi da su imenovani bili prisutni na rođendanu Stanislava Dukića 30. avgusta 2019. godine, da nisu bili upoznati sa listom gostiju, a još manje sa činjenicama da su neke osobe sa spiska osuđivane. Kako je utvrđeno, sporne osobe na koje ukazuje tabloid, nisu bile prisutne na proslavi, osim Halila Emovića, koji je u pisanoj izjavi naveo da jeste osuđivan, ali da ne poznaje imenovane osobe – zaključio je Krkelić.

U nastavku obrazloženja odluke navodi se da analizom prikupljenih činjenica nisu nađeni propusti u ponašanju imenovanih, koji su kao nosioci javnotužilačke funkcije, u privatnom životu narušavali visok stepen poverenja javnosti u rad tužilaštva i time kršili Etički kodeks.

Iz samog prisustva na jednom događaju, koji ima sve karakteristike privatne proslave, i na kojem imenovani nisu prisustvovali kao nosioci funkcija u javnom tužilaštvu, već kao poznanici i prijatelji organizatora događaja proizilazi i da nisu bili upoznati sa spiskom gostiju i da su se rukovodili činjenicom da dolaze na proslavu svog kolege, koja je organizovana van služenih prostorija DVT i zato se njihovo ponašanje ne može okarakterisati kao kršenje Etičkog kodeksa, zaključuje se u odluci zamenika disciplinskog tužioca Miroslava Krkelića.

Izvor: Politika, autor: Miroslava Derikonjić

spot_img