Evropski standardi o postupanju tužilaca u vanrednim situacijama dostupni na srpskom jeziku

Najnovije:

Podelite članak

U cilju daljeg podsticanja kreiranja politika zasnovanih na znanju, Savet Evrope je u saradnji sa Institutom za uporedno pravo pripremio srpski prevod Mišljenja broj 15 Konsultativnog saveta evropskih tužilaca (KVET), koje se tiče uloge javnih tužilaca u vanrednim situacijama, naročito u slučaju pandemije. Mišljenje je usvojeno 19. novembra 2020. godine. Srpski prevod je dostupan u obliku elektronske publikacije.

Dokument je namenjen tužiocima, ali i široj javnosti zainteresovanoj za razumevanje standarda Saveta Evrope u oblasti vladavine prava. Ovaj prevod predstavlja nastavak ranijih aktivnosti Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu koje su obuhvatale objavljivanje četiri publikacije o standardima u oblasti vladavine prava predstavljene krajem 2020. godine.

Različita tela Saveta Evrope imaju za cilj da razmotre trendove u oblasti vladavine prava i pruže neophodne smernice vlastima država članica Saveta Evrope. Mišljenje broj 15 KVET o ulozi tužilaca u vanrednim situacijama, naročito u slučaju pandemije, izuzetno je relevantno za javnost u Srbiji jer su različita ograničenja i posebne mere koje je Vlada Republike Srbije preduzela u cilju suzbijanja širenja virusa COVID-19 uticale na tok krivičnih istraga i suđenja – izjavio je povodom objavljivanja ovog Mišljanja na srpskom jeziku šef Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Tobijas Flesenkemper.

Predsednica Udruženja javnih tužilaca, Lidija Komlen Nikolić je ukazala na značaj i pravovremenost usvojenog mišljenja KVET. Ovo je izazovno vreme za sve pravosudne sisteme, čiji je sastavni deo javno tužilaštvo. Tužilaštvo u vreme vanrednih situacija ima dužnost očuvanja integriteta javnog tužilaštva i njegove organizacije, kao preduslova za funkcionisanje pravnog poretka u vanrednoj situaciji – izjavila je Komlen Nikolić.

Uvodna reč Lidije Komlen-Nikolić za publikaciju “Mišljenja Konsultativnog veća  evropskih tužilaca”

Kao što svaki đak prvak u svojoj ruci drži azbuku, tako i svaki tužilac, u svojoj stručnoj biblioteci, treba da poseduje publikaciju koja predstavlja kompilaciju prevedenih mišljenja Konsultativnog veća tužilaca (u daljem tekstu CCPE), savetodavnog tela Komiteta ministara Saveta Evrope. Upoznavanje sa sadržajem istih, po mom skromnom mišljenju je značajno za svakog nosioca javnotužilačke funkcije.

Zašto? Uspostavljanje vladavine prava, kao tekovine demokratskog društva, je mukotrpan proces. Za neka društva, nedostižan ideal. Srbija je ponovo na putu izmene Ustava, kako bi rad pravosuđa (sudova i tužilaštva) bio lišen uticaja i pritiska izvršne i zakonodavne vlasti.

Na putu ka nezavisnom pravosuđu, u našem slučaju nezavisnom tužilaštvu, treba da nam pomognu Evropski standardi, inkorporisani u 14 mišljenja CCPE.

Objavljena mišljenja, po svojoj sadržini, obuhvataju značajne segmente rada i organizacije javnog tužilaštva kao celine. Takođe, bave se uspostavljanjem standarda u borbi protiv različitih vidova kriminala iz ugla javnog tužioca.

Mišljenje br. 14 (2019) ukazuje da se CCPE bavi aktuelnim temama, značajnim za svako društvo. U ovom mišljenju obrazlažu se standardi, koji treba da pomognu u uspešnoj borbi protiv korupcije, ekonomskog i finansijskog kriminala.

Mišljenje br. 11 (2016) bavi se pitanjima vezanim za borbu protiv organizovanog kriminala i terorizma.

Pojedini stručni radovi ističu značaj javnog tužioca u krivično pravnom sistemu jedne države. Tužioci odlučuju da li će neko biti uhapšen, ko će biti uhapšen i za koje krivično delo će se pokrenuti postupak. Da li će sklopiti sporazum o priznanju krivičnog dela ili će primeniti institut odloženog gonjenja? Koju vrstu krivične sankcije će tražiti i koliku visinu zatvora zahtevati? Iz tog razloga tužioci se smatraju čuvarima sudija.

Javni tužioci moraju biti svesni odgovornosti koju nosi funkcija koju obavljaju. Iz tog razloga smatram da je objavljivanje prevedenih Mišljenja Konsultativnog veća tužilaca jedan korak ka prepoznavanje društvene uloge tužioca a to je da primenjujući odredbe zakona u svakondevnom radu, utičemo na ljudske živote, pa i društvo u celini.

Iz tog razloga ne čudi tendencija u zakonodavstvima, članica Saveta Evrope, da se prevaziđe zastareli koncept statusa tužilaštva, te da isto dobije status nezavisnog organa1.

Biti nezavisan u svom radu podrazumeva odgovornost. Mišljenje br.13 (2018) o nezavisnosti, odgovornosti i etici tužioca uspostavlja standarde koje bi svaki tužilac u svakodnevnom radu treba da primenjuje.

Mišljenje br. 13(2018) je odličan povod da na kraju uvodne reči podsetim na još jednu staru izreku: ‘’Qui accusat integre famae sit’’ (‘’Ko optužuje, treba da bude čestita glasa’’)

Predsednica Predsedništva Udruženja javnih tužilaca
i zamenika javnih tužilaca Srbije

Lidija Komlen Nikolić

——————————-
1      https://rm.coe.int/rapport-avec-couv-18-09-2018-en/16808def9c, CEPEJ studies No 26, 2018 edition (2016 data), tabela 3.21 Status javnih tužilaca

 

Dokument je dostupan u elektronskom obliku na sledećoj adresi.

CCJE Opinions – Serbian
CCPE Opinions – Serbian
Venice Commission and CM documents – Serbian
ECtHR CJEU – Serbian

Prevod je nastao u okviru projekta „Jačanje procesa reforme pravosuđa u Srbiji“ koji sprovodi Savet Evrope, uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Savezne Republike Nemačke.

Izvor: COE.INT

 

 

spot_img
Previous article
Next article