Na Konferenciji je učestvovalo 220 učesnika iz skoro svih članica Saveta Evrope, iz međunarodnih organizacija, stalnih predstavništava pri Savetu Evrope i zaposlenih na značajnim rukovodećim mestim u različitim departmanima u Savetu Evrope kao i predsednik Evropskog suda za ljudska prava, sudija Linos-Alexandre Sicilianos.
Učestvovala sam u radu Konferencije kao član Konsultativnog odbora i Focal Point za Srbiju. Konferencija je trajala dva dana, prvi dan je bio zajednički za sve učesnike, istaknut je značaj obuke pravnih stručnjaka za jačanje ljudskih prava, demokratije i vladavine prava u Evropi; jačanja HELP mreže i obezbeđivanje foruma za razmenu iskustava i znanja između njenih članova; predstavljeni su novi HELP kursevi koji su počeli u periodu od prethodne konferencije.
Učestvovala sam u radu treće grupe na kojoj je predstavljen rad Pravosudne akademije u Beogradu. Zaključci sa radnih grupa su predstavljeni na plenarnoj sednici na kojoj je govoreno o smernicama za budući rad HELP mreže.
Ovogodišnja Konferencija je, kao što i sam naslov Konferencije kaže, bila usmerena na proslavu 70. rođendana Saveta Evrope. Predstavljena je knjiga čiji je autor predsednik Evropskog suda za ljudska prava, a čiji je naslov „Individualna predstavka po Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima“ koja je od izuzetnog značaja za razumevanje uslova za podnošenje predstavke i procedure ocene predstavke, a zasnovana na višegodišnjem sudijskom iskustvu svog autora.
Značaj Konferencije vezan je za značaj HELP programa koji je svojim sadržajnim kursevima uspeo da od početnih 1500 korisnika internet platforme u 2019.godini dostigne broj od 36.000 korisnika koji su zainteresovani za dalju edukaciju na način koji ovaj program nudi. Predstavljena su dva nova on line kursa: „Postupak za zaštitu prava u krivičnom postupku i po pitanju prava žrtve“ i „Pristup pravdi za žene“ koji su dostupni na engleskom jeziku.
Cilj HELP programa je da se besplatnom i non stop dostupnom dodatnom obukom sudija, tužilaca i advokata smanji broj predstavki koje se podnose Evropskom sudu za ljudska prava.
Opšti zaključak je da je važnost dodatne obuke za pravnike od neprocenjivog značaja, potrebno je samo dodatno slobodno vreme da se izdvoji za sticanje znanja iz nekog od kursa koji obrađuje temu značajnu za polaznika koji se opredelio za taj kurs i obuka može da počne i da se odvija u vreme koje je polazniku raspoloživo.
Priredila
JASMINA KRŠTENIĆ
Zamenik javnog tužioca
Osnovno javno tužilaštvo u Lazarevcu
Član HELP Konsultativnog odbora