Goran Ilić povodom tvrdnji Alumni kluba Pravosudne akademije: Nije bilo tajnih sednica o izboru tužilaca

Najnovije:

Podelite članak

Goran IlićGoran Ilić, član Državnog veća tužilaca (DVT) ispred Republičkog javnog tužilaštva, odbacio je za Danas tvrdnje Alumni kluba pravosudne akademije (AKPA) da su 52 kandidata za zamenike javnih tužilaca, koje je DVT predložio parlamentu, izabrani tajnim glasanjem, po tajnim spiskovima, nepoznatim kriterijumima i uz fingiranje zakonske procedure.

– Valjda je najnormalnije da se u pripremi sednice raspravlja o kandidatima, posebno kada se odlučuje o velikom broju kandidata. Svaki član Veća, u tom smislu, ima pravo da u pripremi sednice iznosi mišljenje o kandidatima, to je nešto najnormalnije. Problem bi bio da se o kandidatima raspravljalo van Državnog veća i da neki drugi autoriteti, recimo izvršna vlast, dostavljaju spiskove Veću. Toga nije bilo i očigledno da to nekome sad smeta, kaže Ilić. On ističe da bi najbolje bilo da tvrdnju AKPA da je bilo „tajne sednice“ mediji provere tako što će pitati članove DVT da li su glasali za sve kandidate koji su predloženi?

– Ako su članovi glasali o svim kandidatima koji su predloženi Skupštini, onda je tvrdnja o tajnoj sednici, gde se tobože odlučivalo kandidatima, besmislena. Tako|e, predlažem da najpre o tome razgovarate sa članovima Veća koji nisu iz tužilačke organizacije – ministarkom pravde i predstavnikom skupštinskog Odbora za pravosu|e. Činjenica da nisu iz tužilaštva, sama po sebi ukazuje na njihovu objektivnost, zaključuje Ilić.

Tvrdnje Alumni kluba Pravosudne akademije u vezi sa izborom zamenika tužilaca odbacila je i Asocijacija pravosudnih savetnika Srbije (APSS). Oni u svom saopštenju navode da reč o „još jednom u nizu tendencioznih reagovanja i plasiranih informacija od strane tog kluba, kada budu izneverena očekivanja da će na izborima za pravosudne funkcije većinski proći kandidati na te funkcije iz redova polaznika početne obuke Pravosudne akademije“.

„Sa žaljenjem konstatujemo da se kolege iz Alumni kluba PA nisu bunile kada je zbog razloga netransparentnosti procesa tadašnjeg izbora APSS još 2014. godine pisanim putem skrenula pažnju predsedniku Narodne Skupštine Nebojši Stefanoviću, sadašnjem ministru MUP-a, da se izbor za zamenike javnih tužilaca sprovodi bez javne rasprave pod izgovorom da je u zemlji vanredno stanje zbog poplava i da takav način izbora može imati dalekosežne posledice za srpsko pravosu|e, na šta nismo dobili nikada nikakav odgovor.

Ako ovaj put funkcioner poput predsednice Narodne skupštine bude odreagovala na protestovanje polaznika Pravosudne akademije svim budućim kandidatima za sudije i zamenike javnog tužilaca, unutar i van pravosuđa, biće jasno da su ’akademci’ privilegovani i u ovoj formi – da izvršna vlast, pod čijom je nadležnošću Pravosudna akademija, štiti prava samo svojih štićenika“, navodi se u saopštenju APSS.

Izvor: Danas, autor: A. R.

spot_img