„Čestitamo organizatorima još jednog cirkusa, poznatim prevarantima Pajtiću, Raduloviću, Živkoviću i kriminalcu Sanduloviću, što su i ovaj put, kao i prošli, uspeli da dovedu hiljadu ljudi manje. Uvereni da će se taj trend nastaviti, mi im čestitamo i želimo mnogo uspeha“, kaže se u saopštenju SNS-a.
Bez uspeha su novinari koji od gradskih vlasti traže iste odgovore kao i demonstranti. Na pitanje ko je odgovoran za Savamalu, gradski čelnici već danima ponavljaju isto:
„Ja vam samo kažem da sačekamo da dođe izveštaj“, Andreja Mladenović.
„Kao što sam rekao, kad bude istraga završena…“, Goran Vesić.
Istraga još nije završena, a jedan od razloga zbog kog teče tako sporo jeste i politički pritisak, kaže predsednik Udruženja tužilaca Srbije, Goran Ilić. Drugim rečima, pored pitanja čiji je grad treba tražiti i odgovore na pitanja čija je policija i čije je tužilaštvo.
„Ako je jedan sistem politizovan, jasno je da će se postupati po političkim, a ne po profesionalnim nalozima. Drugim rečima, policija radi za tužilaštvo, ali za svoj rad ne odgovara tužilaštvu već starešinama unutar svog sistema. Ustav propisuje da je javno tužilaštvo samostalno. Međutim način izbora javnih tužilaca, koji bi trebao da bude u funkciji obezbeđenja samostalnosti on je naprotiv u funkciji osiguravanja političkog uticaja“, kaže Goran Ilić.
Da li zbog pritiska javnosti ili iz nekih drugih razloga, nadležni će uskoro morati da daju objašnjenje, smatra novinar Boban Karović. Dodaje da će međutim vlast umesto istine, javnosti dati žrtveno jagnje:
„Ovo je slučaj koji mora da dobije epilog, dakle da čujemo ko je, zašto, dakle po čijem nalogu tačno rušio u sred noći u Savamali. Ja ne verujem da je tu samo Siniša Mali odgovoran, ali se bojim da će on biti jedini koji će snositi odgovornost“, kaže on.
Dok odgovorni ne budu privedeni pravdi, pravdu ćemo tražiti na ulici, poručuju organizatori skupa “Čiji grad”.
Izvor: N1, Autor teksta: Ksenija Pavkov