“Takođe, ta odluka bi trebalo da bude doneta u razumnom roku jer bi odugovlačenje u predmetu za koji je javnost zainteresovana podrivalo poverenje javnosti u tužilaštvo, ostavljajući utisak da se zbog spoljnih pritisaka odugovlačilo sa odlukom”, rekao je Ilić za agenciju Beta.
On je naveo da ne vidi razlog zbog koga javni tužilac ne bi sazvao konferenciju za medije i obrazložio odluku u meri u kojoj je moguće, a štiteći pretpostavku nevinosti i pravo na privatnost.
“Bez potpunih i jasnih razloga javnost će ostati u uverenju da se tu nešto prikriva. Obrazloženje odluke je u interesu javnosti i tužilaštva jer je u prošlosti zatvorenost tužilaštva za javnost stvarala utisak da su tužioci u politički osetljivim predmetima postupali nesamostalno”, kazao je Ilić.
Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija rekao je da, prema Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti, onima koji daju ili primaju donacije suprotno zakonu preti kazna od od tri meseca do pet godina zatvora.
“Davalac nezakonitog priloga i odgovorno lice za primanje priloga su odgovorni pod uslovom da se može utvrditi namera skrivanja identiteta onog koji daje donaciju ili vrednosti donacije. U svakom slučaju, predmet ispitivanja bi trebalo da bude utvrđivanje toga šta se dogodilo, odnosno da javni tužilac izvrši sve potrebne radnje, dakle sasluša davaoce priloga. Pre svega one koje je označila Agencija za borbu protiv korupcije kao problematične jer su kao donatori navedeni građani koji su socijalni slučajevi”, kazao je Nenadić za agenciju Beta.
Proteklih dana objavljeno je da su, sudeći po izveštajima o finansiranju kampanje, brojni donatori SNS-a bili spremni da izdvoje potpuno istu sumu kao pomoć partiji. Zbog kampanje iz 2014. kada su građani, čak i oni koji primaju socijalnu pomoć, masovno uplaćivali po 40.000 dinara, Agencija za borbu protiv korupcije obratila se tužilaštvu ukazujući na moguće pranje novca. U izveštaju za predsedničku kampanju ove godine navodi se hiljade donacija u istom iznosu.
Predsednik Srbije i SNS-a Aleksandar Vučić u intervjuu Insajderu dao je objašnjenje: “Sad ću da Vam objasnim kako. Sedimo nas dvoje, i bude tu i neki treći čovek. Ja ne znam da li je to tako, al’ pretpostavljam ja kažem: “A ja hoću da dam 800 evra, ali ja ne mogu da dam 800 evra, dozvoljeno je to. Evo ti, izvoli novac, molim te, plati za našu stranku”.
Izvor: Beta