Projekat “Jačanje dijaloga izmedju organizacija civilnog društva Srbije i EU” je usmeren na razvoj održivog dijaloga izmedju organizacija civilnog društva Republike Srbije i zemalja članica Evropske unije.
Projekat je finansirala Evropska unija, njegovom realizacijom rukovodila je Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji, a implementiran je od strane GOPA, jedna od vodećih nemačkih konsultantskih kuća.
Specifični ciljevi projekta su:
– podrška saradnji između profesionalnih (strukovnih) organizacija Srbije i EU u oblasti jačanja kontakata i međusobne razmene iskustva između biznis sektora, profesionalnih organizacija i socijalnih partnera;
– unapređenje kapaciteta organizacija civilnog društva za formulisanje javnih politika, programskih analiza i zastupanje;
– podsticanje novih partnerstava i umrežavanja između organizacija civilnog društva u Srbiji i zamljama članicama EU.
Kao deo realizacije projekta “Jačanje dijaloga izmedju organizacija civilnog društva Srbije i EU” kojim rukovodi Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji, Udruženju tužilaca Srbije je odobrena realizacija projekta “Jačanje kapaciteta pravnih strukovnih udruženja u skladu sa standardima EU “.
Trajanje projekta:
Projekat je sprovođen u periodu od juna 2010. godine do juna 2011. godine.
Partneri na projektu:
na sprovodjenju projekta učestvovali su i partneri Udruženja tužilaca Srbije: Društvo sudija Srbije i Evropsko udruženje sudija i tužilaca za slobodu i demokratiju (MEDEL).
Ciljevi projekta:
Opšti cilj predloga bio je da se Udruženje tužilaca Srbije i Društvo sudija Srbije izbore za poziciju da institucionalno učestvuju i efikasno doprinose jačanju dijaloga civilnog društva u Srbiji i EU integracijama razumevajući odnose u pravosudnom sistemu i njegovu reformu.
Posebni ciljevi:
1. Podizanje kapaciteta strukovnih udruženja u Srbiji u cilju delovanja kao pokretačka snaga i zagovaranju dalje reforme;
2. Povećanje pristupa evropskim nacionalnim i regionalnim organizacija u sektoru pravosuđa;
3. Reforma pravnog položaja i uloge strukovnih udruženja;
4. Podizanje svesti stručnjaka i javnosti o reformi i standardima EU u sektoru pravosuđa;
5. Promocija rodne ravnopravnosti u strukovnim udruženjima.