Na konferenciji, koju je organizovalo Udruženje tužilaca Srbije uz podršku Misije OEBS u Srbiji, Janković je rekao da su tužioci u Srbiji dovoljno stručni i imaju dovoljan kapacitet za svoj rad, ali da na žalost nije siguran da i postojeći pravni okvir prati zahteve koje se pred njih stavljaju.
Zaštitnik građana je iskazao bojazan da u nedostatku zakona o besplatnoj pravnoj pomoći građani lošijeg materijalnog stanja mogu osetiti oštriju i dužu oštricu pravde od građana boljeg imovinskog stanja koji su se ozbiljnije ogrešili o zakon.
Ukoliko bi pojedini delovi policije bili sastavni deo tužilaštva, promenio bi se sadašnji protivrečan i paradoksalan odnos tužilaca i policije u istražnom postupku, ukazao je predsednik Udruženja tužilaca Srbije Goran Ilić.
Kako je rekao, trenutno tužilac je nadređen policiji kada je u pitanju otkrivanje krivičnih dela i počinilaca, ali za svoj rad policija ne odgovara tužiocu, već starešinama unutar policije.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport je naglasio da je zakonodavstvo jedan od temelja pravnog okvira svake države, a da je nezavisno i nepristrasno sudstvo garant za ostvarivanje osnovnih ljudskih prava u nekom društvu.
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević je rekla da su nažalost i ZKP kao i mnogi drugi zakoni doneti u “stanju stalne reforme” pravosuđe, i da su česte izmene tih propisa, te ostaju neusklađene i neprimenjive u praksi. Za nezavisno i efikasno sudstvo treba obezbediti stabilnost sistema, rekla je Boljević.
Izvor: www.ombudsman.rs