Nasilje je, nažalost, neizostavna tema današnjice. Važno je govoriti o ovom problemu jer mnogi oblici ostaju neprepoznati ili prikriveni, naročito u situacijama gde su žrtve uplašene da govore ili nisu svesne da su žrtve.
Osim prepoznavanja, edukacija o znakovima nasilja i mehanizmima prevencije je ključna. Koji su to mehanizmi bliže nam je objasnila Jasmina Krštenić, javni tužilac, predsednik grupe za koordinaciju i saradnju u oblasti nasilja, potpredsednik Asocijacije pravnika AEPA i osnivačem Pravničke akademije u Beogradu.
Žrtve nasilja često osećaju veliki strah kada se približi trenutak izlaska nasilnika iz pritvora, jer se suočavaju sa mogućnošću ponovnog ugrožavanja njihove sigurnosti. Ipak, zakon nudi određene zaštitne mehanizme kako bi se žrtvama obezbedila sigurnost i olakšala borba protiv nasilja. Lokalne vlasti imaju značajnu ulogu u prevenciji i sprečavaju svih oblika nasilja.
Naša sagovornica, organizator je nekoliko tribina za građane na kojima je govorila o problemu nasilja, potencijalnim rešenjima i merama prevencije. Takođe, ona je autor edukativno-preventivnog projekta „Prijavi-zaustavi“ . Otkrila nam je da u budućnosti planira da organizuje još nekoliko tribina, na kojima će edukovati stanovništvo na ovu temu.
O nasilju ne treba ćutati, jer ono nije nečija privatna stvar. Ukoliko znate nekoga ko trpi nasilje, pomozite mu i prijavite slučaj nadležnim institucijama. Na taj način možete spasiti nečiji život.