Predsednica Udruženja tužilaca Srbije Lidija Komlen Nikolić izjavila je u emisiji „Marker“ na Insajder televiziji, da angažovaniji rad tužilaštva poslednjih meseci, posle pada nadstrešnice u Novom Sadu i početka masovnih studentskih protesta, predstavlja „gašenje požara“, a ne suštinsku promenu. Komlen Nikolić rekla je tako odgovorila na pitanje da li se dogodila suštinska promena u tužilaštvu, pošto se stiče utisak da sada radi aktivnije ili je to samo „gašenje požara“.
„Za suštinsku promenu je potrebno određeno vreme ali mislim da ova energija predstavlja jednu fenomenalnu početnu osnovu od tog gašenja požara krenemo i da se promeni nešto suštinski“, kazala je Komlen Nikolić.
„Po meni, od početka način na koji je nadležno tužilaštvo – Više tužilaštvo u Novom Sadu komuniciralo sa javnošću je dobrim delom doprinelo da se nalazimo danas gde ovde. Ne samo to – komuniciranje je proizvelo i navelo ljude na te inicijalne proteste. Određeni vid komunikacije je postojao ali za novembar 2024. i sada – 2025. da komunicirate s javnošću samo putem saopštenja, mislim da nije odgovarajuće“, naglasila je ona.
Tužiteljka je navela da je prve večeri po padnu nadstrešnice u Novom Sadu, tužilaštvo trebalo da izađe pred javnost.
„Mogao je i dežurni tužilac koji je izašao na lica – mogao je portparol, mogao je glavni tužilac, bilo koji tužilac iz Novog Sada i da kaže te tri rečenice koje je to veče mogao da kaže: preduzimamo radnje koje sada u ovom momentu možemo da kažemo, uviđaj… To isto veče oni su dali dva saopštenja koliko je preminulih ljudi, ali je to bilo objavljeno na sajtu. Ja kao javni tužilac smatram da treba biti otvoreniji prema javnosti i biti precizniji. Apsolutno je došlo vreme da društvo, sa pravom, traži lice i tužioca sa slikom. Mislim da je dobro to proisteklo iz komunikacije s javnosti Republičke javne tužiteljke i to je ono što je dobrim delom uslovilo ovu reakciju“, dodala je ona.
Komlen Nikolić je izjavila da ne može da se kaže da institucije nisu radile svoj posao od 1. novembra.
„Kada se desio taj događaj, rađen uviđaj, izašao je javni tužilac, preduzimane su sve radnje u cilju utvrđivanja činjeničnog stanja. U tom momentu, ono što je proizvelo nezadovoljstvo jeste odsustvo komunikacije. Građani nisu bili upoznati sa svim radnjama koje je preduzelo nadležno tužilaštvo. To tužilaštvo jeste preduzimalo određene radnje, međutim usled zaista manjka komunikacije ostavljen prostor za spekulacije šta radi, a šta ne. U tom delu možemo da kažemo da je učinjena određena vrsta propusta ali ne možemo da kažemo da su u tom momentu zgažene institucije.”
Tek sada u četvrtak javnosti se ispred tužilaštva obratio Branko Stamenković zvanično kao portparol Vrhovnog javnog tužilaštva. On je rekao da je u istrazi pada nadstrešnice učestvovalo više od 15 tužilaca i tužilačkih pomoćnika, od kojih do sada javnost nije nijednog videla. Ocenio je da su postupali profesionalno i posvećeno, ali je tu i svojevrsno izvinjenje.
Komlen Nikolić je rekla da to tumači kao pozitivan i samokritički pristup.
„Udruženje se kroz svoje aktivnosti trudi da maksimalno da doprinese da se otvori Javno tužilaštvo kao izuzetno zatvoren državni organ. Ta konferencija za štampu treba da bude početak novog, otvorenijeg ponašanja Javnog tužilaštva“, dodala je ona.
Ona kaže da se pojedini tužioci ne osećaju prijatno pred kamerama, da je to prirodno i nije karakteristično samo za sudije i tužioce u Srbiji.
„To je karakteristično u celom svetu. Potrebna je komunikacija, ali i smanjenje pritiska – vi u ovom momentu imate da se na javnotužilačku organizaciju vrši pritisak sa svih strana. Opravdani pritisak građana, koji traže legitimne odgovore i imaju pravo da ih dobiju u onoj meri u kojoj je moguće da im saopšti Tužilaštvo. Imate pritisak sa druge strane, pritisak medija, pritisak raznih stranačkih opcija. Apsolutno svi u ovom društvu su okrenuti ka tužilaštvo i pravosuđu a taj pritisak možete smanjiti tako što ćete izaći u javnost. Vaša dužnost je da informišete javnost“, naglasila je ona.
Studenti se ograđuju od opozicije i odbijaju dijalog sa vlašću. Traže da institucije rade svoj posao. Predsedniku poručuju da nije nadležan. Ipak, upravo predsednik prvo čita pa, praktično, objavljuje dokumentaciju. Na pitanje da li se time krši zakon, tužiteljka odgovara da se definitivno krše nadležnosti predsednika Republike.
„Te nadležnosti uređene zakonom i Ustavnom, izuzetno su jasne nadležnosti. U situaciji u kojoj se nalazimo postalo nam je normalno i uobičajeno da nam predsednik Republike saopštava neke stvari to je već jedna druga stvar koja bi trebalo da se reši i jedini način na koji može da se reši jeste neka vrsta političke odgovornosti treba u nekoj budućnosti da imaju u vidu kada budu neki izbori“, istakla je ona.
„Mislim da građani treba da postanu svesni onog dana kada izađu na biračka mesta. Previše su ljudi olako shvatili svoje biračko pravo i koje značenje to biračko pravo ima. To je pravo ali i obaveza. Na način na koji glasate, jednog dana celo društvo snosi posledice tog vašeg glasanja“, dodaje ona.
Za napad na studente kod Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu postupak nisu inicirali ni tužilaštvo ni policija, već je dekan FDU podneo krivičnu prijavu. Na pitanje da li su policija i tužilaštvo bili dužni da reaguju u tom slučaju, kako i u kom roku, tužiteljka podseća da je taj događaj je odmah podeljen po društvenim mrežama, a da svako ima pravo da podnese krivičnu prijavu.
„Nije to jedino obaveza Ministarstva unutrašnjih poslova, svaki građanin ima pravo da podnese ali ako smo imali situaciju u kojoj je tužilaštvo proaktivno delovalo čim se nešto pojavi na društvenim mrežama. Zaista sada ne vidim razlog zašto Tužilaštvo nije reagovalo i odmah se obratilo MUP-u, mogli su da odu odmah na fakultet, da komuniciraju sa studentima i dekanom koji je podneo prijavu. Odmah su identifikovani napadači…“, naglasila je u emsiji Marker, na Insajder telviziji, Lidija Komlen Nikolić, predsednica Udruženja tužilaca Srbije.