Lidija Komlen Nikolić u Insajderu povodom Svetskog dana bezbednosti dece na internetu

Najnovije:

Podelite članak

Najveći problem u borbi protiv visokotehnološkog kriminala je to što se ne reaguje na vreme. I to na vreme ne reaguju ni žrtve ni državni organi. Ovo je poručila Lidija Komlen Nikolić, zamenica Apelacionog javnog tužioca u Beogradu i predsednica Predsedništva UTS, gostujući u emisiji Marker na TV Insajder, povodom 8. februara Svetskog dana bezbednosti dece na internetu. Komlen Nikolić je, takođe, istakla da policajci i tužioci u Srbiji imaju znanja da prepoznaju sajber kriminal i obučeni su za taj rad.

Komlen Nikolić: U slučajevima sajber kriminala najveći problem je kasna reakcija

Broj prijava za krivična dela iz oblasti visokotehnološkog kriminala rastu iz godine u godinu pokazuju podaci Republičkog javnog tužilaštva. Tako je pre deset godina u Tužilaštvu bilo ukupno 660 predmeta iz ove oblasti, dok je prošle godine taj broj iznosio više od pet hiljada.

Predsednica Udruženja tužilaca Lidija Komlen Nikolić je u Markeru izjavila da je Srbija u delu kad je sagledavanje značaja borbe protiv sajber kriminala možda čak i otišla korak dalje u odnosu na ostalo zakonodavstvo u većini zemalja.

Prema njenom mišljenju, tužioci i policajci koji se bave ovom vrstom kriminala imaju znanje i obučeni su za taj rad, ali bi veća pažnja trebalo da se usmeri na kapacitete Pravosudne akademije, odnosno na sudije.

Krivična dela u ovoj oblasti su raznolika, ali su procedure jasne „u pogledu fiksiranja takozvanih digitalnih dokaza“, kaže ona.

„Najveći problem jeste vreme i pravovremeno reagovanje i fiksiranje tih dokaza. I u masu slučajeva to vreme se izgubi. Najveći problem, kada je u pitanju borba protiv visokotehnološkog kriminala, je što se ne reaguje na vreme, ne samo od državnih organa, nego i od oštećenih“, ističe predsednica Udruženja tužilaca Srbije.

Navela je i da je u tim slučajevima štetu jako teško utvrditi, ali da u slučaju kada se krivično delo odnosi na decu, Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal ima dobar procenat osuđujućih presuda.

„Možemo da pričamo eventualno o kaznenoj politici suda, da li su izrečene kazne odgovarajuće, ali to je nikad završena tema srpskog pravosuđa. U slučajevima zloupotrebe dece na internetu, najveći broj predmeta koji sada imamo svodi se na onog koji poseduje taj materijal, a manji broj predmeta se odnosi na samu zloupotrebu dece“, dodala je.

Izvor: Insajder.net

spot_img