“Komentarisanje sudskih odluka putem medija je odavno postalo instrument uticaja na pravosuđe”, rekao je Majić na konferenciji Komiteta za ljudska prava, povodom prezentacije Izveštaja o poštovanju Kodeksa ponašanja narodnih poslanika o granicama dozvoljenosti komentarisanja sudskih odluka i postupaka.
On je dodao da su političari svesni da komentarisanje sudskih odluka predstavlja pritisak na rad pravosuđa. Majić je izrazio bojazan da će to nastaviti da se dešava i dodao da se u Srbiji “zakon ne doživljava kao nešto što je obavezno poštovati”.
Zamenik predsednika Državnog veća tužilaca Goran Ilić je naveo da samostalnost tužilaštva nije zaštićena kodeksom koji je usvojen i dodao da “politika presudno utiče na karijere tužilaca”.
Poslanica Demokratske stranke Gordana Čomić rekla je da nema optimističnu prognozu kada je u pitanju komentarisanje sudskih presuda, uprkos tome što je donet Kodeks. Čomić je dodala da se “propaganda umesto informisanja” i miran rad pravosuđa i tužilaštva međusobno isključuju.
“Ili imate propagandu ili imate tužilaštvo i pravosuđe na miru”, rekla je Čomić.
Kodeks ponašanja narodnih poslanika o granicama dozvoljenosti komentarisanja sudskih odluka i postupaka usvojio je Odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja 20. jula 2017. godine. Prema kodeksu, poslanici su u javnim nastupima dužni da poštuju načela pretpostavke nevinosti.
Video prilog TV N1 možete pogledati OVDE.
Izvor: N1