Udruženje tužilaca Srbije is proudly supported by StrongWeb! Creative Group. Discover more from our creative family at StrongWeb! and Kooihaus.

Monitoring sastanci u okviru projekta “Inicijativa pravosuđa za bolju zaštitu žrtava porodičnog nasilja”

Najnovije:

Podelite članak

UTSU okviru projekta „Inicijativa pravosuđa za bolju zaštitu žrtava nasilja u porodici“, koji sprovodi Udruženje tužilaca Srbije, uz podršku USAID-ovog Projekta za reformu pravosuđa i odgovornu vlast JRGA, tokom marta održano je četiri monitoring sastanaka u Vranju, Zaječaru, Negotinu i Prokuplju i inicijalni bilateralni sastanak u Raškoj.

Moderatori na sastancima bili su Slobodan Josimović, zamenik Osnovnog javnog tužioca u Zrenjaninu, koji je predstavio model saradnje između javnog tužioca, lokalne policijske uprave, Centra za socijalni rad i Prekršajnog suda u Zrenjaninu i Olivera Milojević, zamenica Osnovnog javnog tužioca u Smederevu, koja je predstavila iskustva u zaštiti žrtava nasilja u porodici tužilaštva u Smederevu.

Na monitoring sastanku u Vranju prisustvovalo je 10 učesnika iz Osnovnog i Višeg javnog tužilaštva i Osnovnog suda, Centra za socijalni rad i policijske stanice iz Vranja.

Na bilateralnom sastanku u Raškoj prisustvovalo je 14 učesnika iz Osnovnog javnog tužilaštva i suda, Prekršajnog suda, Centra za socijalni rad i policijske stanice iz Raške.

Na monitoring sastanku u Zaječaru prisustvovalo je 12 učesnika iz Osnovnog i Višeg tužilaštva i Osnovnog suda, Centra za socijalni rad i policijske stanice u Zaječaru i Boru.

Na monitoring sastanku u Negotinu prisustvovalo je 20 učesnika iz Osnovnog i Višeg javnog tužilaštva i Osnovnog suda, Centra za socijalni rad, policijske stanice i lokalnih televizijskih stanica u Negotinu i Kladovu.

Na monitoring sastanku u Prokuplju prisustvovalo je 10 učesnika iz Osnovnog i Višeg tužilaštva i suda, Prekršajnog suda, policijske stanice i Centra za socijalni rad iz Prokuplja.

U već posećenim gradovima uloga monitoring sastanaka bila je diskusija, uvid u stanje i napredak u nivou primene “Zrenjaninskog modela” saradnje medju lokalnim institucijama u borbi sa nasiljem u porodici i pružanje dodatne podrške radu tužilaštva u suočavanju sa ovim društvenim problemom.

Slobodan Josimović rekao je da u gradovima i opštinama obuhvaćenim projektom, određeni oblici saradnje među lokalnim institucijama u borbi sa problemom nasilja u porodici postoje ali da ta saradnja nije prisutna u svakom pojedinačnom slučaju, niti u saradnji aktivno učestvujuju sve institucije. Institucije retko koriste sve raspoložive mehanizme za zaštitu od nasilja u porodici čak iako su na to izričito ovlašćene. U pojedinim regionima u kojima su održani bilateralni sastanci, kao npr. u Vranju gde su potpisana tri protokola o saradnji lokalnih institucija u borbi sa nasiljem u porodici, ostvaren je napredak.

Takodje, iako konkretni  formalni pokazatelji u smislu potpisivanja protokola o saradnji ne postoje u svim gradovima i opštinama u kojima su sastanci održani, tužioci su dobro upoznati sa problemom nasilja u svojoj lokalnoj sredini, imaju dobru koordinaciju sa Centrom za socijalni rad i policijskim stanicama i svest da se ne treba zadržati samo na potpisivanju protokola o saradnji već da saradnju treba produbiti, potpisati i neophodne sporazume koji bi je dodatno učvrstili, a koji bi bili i zakonski obavezujući u postupanju pravosudnih organa u borbi sa nasiljem i koontinuirano raditi na njenom podizanju na viši nivo. Slobodan Josimović preporučio je da se uspostavi funkcija javnog tužioca u Osnovnim tužilaštvima koji bi se isključivo bavio i procesuirao slučajeve nasilja u porodici. Opšti zaključak dat na svim monitoring sastancima je pozitivna ocena “Zrenjaninskog modela” saradnje lokalnih institucija od svih učesnika, uočena potreba da se izgradi i ojača sličan model saradnje u lokalnim sredinama, a kao važan preduslov da bi se taj cilj postigao, nužno je povećanje broja sastanaka predstavnika lokalnih institucija.

spot_img