Njima se na teret stavlja da su reformom pravosuđa iz 2009. godine i zloupotrebom službenog položaja naneli državi štetu od 1,5 milijardi dinara.
Republički tužilac uvažio je prigovor podnosioca krivične prijave predsednika Vrhovnog kasacionog suda Dragomira Milojevića, predsednika Apelacionog suda u Novom Sadu Novice Pekovića i sudija Vrhovnog kasacionog suda Janka Lazarevića, Zorana Tatalovića, Dragana Jocića i Dragiše Đorđevića.
U rešenju koje je potpisao zamenik republičkog tužioca Goran Ilić i u koje je Danas imao uvid, stoji da je tužilac za organizovani kriminal u sklopu nastavka predistražnog postupka dužan da na razgovor pozove članove prvog sastava Visokog saveta sudstva kako bi prikupio potrebna obaveštenja o postupku i načinu odlučivanja ovog tela. U rešenju se dodaje da će iz istog razloga na razgovor biti pozvani i podnosioci krivične prijave.
Podsetimo, Tužilaštvo za organizovani kriminal je odbacilo pomenutu krivičnu prijavu podnetu zbog neuspele reforme pravosuđa iz 2009. i štete od 1,5 milijardi dinara protiv bivše ministarke pravde Snežane Malović i bivše predsednice Vrhovnog suda Nate Mesarović. Kako je Danas pisao, podnosioci krivične prijave su naveli da su “kao službena lica – članovi prvog sastava VSS u postupku izbora sudija iskorišćavanjem svog službenog položaja teže povredili prava 837 sudija”, jer prilikom donošenja odluka o izboru sudija 16. decembra 2009. “nisu odlučivali da li ispunjavaju uslove da budu birani za sudije”, iako su “bili dužni da i na njih primene postupak izbora, već su samo odlukom od 25. decembra 2009. konstatovali da ovim sudijama sa 31. decembrom 2009. prestaje sudijska funkcija”. Dodaje se i da razrešenim sudijama nisu dati pojedinačni razlozi za razrešenje i da je time istovremeno “naneta šteta državi od 1,5 milijardi dinara”.
(Izvor: Danas, autor: V. Jeremić)