Ne­pri­me­re­ni uti­ca­ji na tu­ži­o­ce su smet­nja u bor­bi pro­tiv ko­rup­ci­je

Najnovije:

Podelite članak

Jav­ni tu­ži­o­ci ne raz­u­me­ju u pot­pu­no­sti šta za­ko­no­dav­ne pro­me­ne za njih zna­če, sma­tra Edvard Fer­gu­son, am­ba­sa­dor Ve­li­ke Bri­ta­ni­je u Sr­bi­ji

Čak 91 od­sto jav­nih tu­ži­la­ca u Sr­bi­ji sma­tra da od­go­vor usta­no­va u ko­ji­ma ra­de ni­je ade­kva­tan i do­vo­ljan da bi se su­zbi­la ko­rup­ci­ja, a još vi­še njih (97 od­sto) ve­ru­je da je ko­rup­ci­ja pri­sut­na u srp­skom dru­štvu. Kao naj­ve­ću pre­pre­ku u bor­bi pro­tiv ove po­ša­sti jav­ni tu­ži­o­ci vi­de ne­pri­me­re­ne uti­ca­je i pri­ti­sak unu­tar jav­no­tu­ži­lač­ke or­ga­ni­za­ci­je, a ve­li­ka ve­ći­na njih ni­je upo­zna­ta za za­kon­skim re­še­nji­ma ko­ja, s jed­ne stra­ne, po­ve­ća­va­ju nji­ho­vu sa­mo­stal­nost, a s dru­ge, sma­nju­ju ovla­šće­nja nji­ho­vih nad­re­đe­nih, od­no­sno glav­nih tu­ži­la­ca i vr­hov­nog tu­ži­o­ca.

Kao fak­to­re ko­je uti­ču na nji­hov sta­tus, 18 od­sto jav­nih tu­ži­la­ca pre­po­zna­je ve­zu iz­me­đu iz­vr­šne i za­ko­no­dav­ne vla­sti, dok 17 od­sto njih sma­tra da je lič­na ini­ci­ja­ti­va jav­nih tu­ži­la­ca bit­na u za­šti­ti pro­fe­si­o­nal­nog iden­ti­te­ta.

Na­ve­de­ni po­da­ci sa­mo su ne­ki od onih ko­ji su iz­ne­ti na kon­fe­ren­ci­ji „Ja­ča­nje ka­pa­ci­te­ta jav­nih tu­ži­la­ca u bor­bi pro­tiv ko­rup­ci­je”, ko­ja je ju­če odr­ža­na u or­ga­ni­za­ci­ji Udru­že­nja tu­ži­la­ca Sr­bi­je, a re­zul­tat su an­ke­te i pa­nel-di­sku­si­je s tu­ži­o­ci­ma ko­je je stru­kov­no udru­že­nje tu­ži­la­ca, uz po­dr­šku Vla­de Uje­di­nje­nog Kra­ljev­stva, or­ga­ni­zo­va­lo to­kom pro­šle go­di­ne u osam gra­do­va u Sr­bi­ji.

U an­ke­ti je uče­stvo­va­lo vi­še od 100 jav­nih tu­ži­la­ca iz ce­le ze­mlje. Cilj raz­go­vo­ra s nji­ma bio je da se utvr­di da li su i u ko­joj me­ri no­vi tu­ži­lač­ki za­ko­ni uti­ca­li na sva­ko­dnev­ni rad tu­ži­la­štva, po­seb­no u pred­me­ti­ma ko­ji se ti­ču ko­rup­ci­je i or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la.

– Mno­go­broj­ni iza­zo­vi sto­je na pu­tu im­ple­men­ta­ci­je tu­ži­lač­kih za­ko­na. Su­bjek­tiv­ni se od­no­se na na­šu prav­nu kul­tu­ru i na to da tu­ži­o­ci naj­pre sa­mi mo­ra­ju da pri­hva­te da su sa­mo­stal­ni. A objek­tiv­ni se ogle­da­ju u ot­po­ru i op­struk­ci­ji ko­ja do­la­zi iz sa­mog vr­ha jav­no­tu­ži­lač­ke or­ga­ni­za­ci­je – ka­za­la je Li­di­ja Ko­mlen Ni­ko­lić, pred­sed­ni­ca Pred­sed­ni­štva UTS i tu­ži­lac Ape­la­ci­o­nog jav­nog tu­ži­la­štva u Be­o­gra­du.

Na pi­ta­nje no­vi­na­ra ko je od­go­vo­ran što ne po­sto­ji ni­je­dan re­še­ni slu­čaj vi­so­ke ko­rup­ci­je, Li­di­ja Ko­mlen Ni­ko­lić je ka­za­la da sma­tra da je to ne­u­speh dru­štva u ce­li­ni, ali da ako se pro­blem gle­da s for­mal­ne tač­ke gle­di­šta, on­da su od­go­vor­ni dr­žav­ni or­ga­ni ko­ji su nad­le­žni za ot­kri­va­nje, a za­tim i kri­vič­nog go­nje­nja.

Da jav­ni tu­ži­o­ci ne raz­u­me­ju u pot­pu­no­sti i da ni­su in­for­mi­sa­ni o to­me šta za­ko­no­dav­ne pro­me­ne za njih zna­če, sma­tra Edvard Fer­gu­son, am­ba­sa­dor Ve­li­ke Bri­ta­ni­je u Sr­bi­ji.

– Uje­di­nje­ne na­ci­je pro­ce­nju­ju da ko­rup­ci­ja i ile­gal­ni fi­nan­sij­ski to­ko­vi ko­šta­ju glo­bal­nu eko­no­mi­ju 3,6 tri­li­o­na evra sva­ke go­di­ne, i to je vi­še od pet od­sto glo­bal­nog bru­to do­ma­ćeg pro­iz­vo­da. Ni­jed­na vla­da ne sme da pot­ce­nju­je tro­ško­ve ko­rup­ci­je – ka­zao je Fer­gu­son.

Pre­drag Mi­lo­va­no­vić, iz­bor­ni član Vi­so­kog sa­ve­ta tu­ži­la­štva i član Uprav­nog od­bo­ra UTS, oce­nio je da ko­rup­ci­ja ni­je sa­mo prav­ni već op­šti dru­štve­ni pro­blem.

Izvor: Politika

spot_img