Okrugli sto u Vranju

Najnovije:

Podelite članak

UTSU okviru projekta „Efikasnija saradnja pravosuđa i građanskog društva – partnerstvo za zaštitu ljudskih prava”, koji sprovodi Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije u saradnji sa Komitetom pravnika za ljudska prava YUCOM, a uz finansijsku podršku Fondacije za otvoreno društvo, u Vranju je 13 marta 2014. godine održan drugi od predviđena četiri okrugla stola.

Cilj organizovanja okruglih stolova je davanje podrške uspostavljanju odgovornog pravosudnog sistema, posebno javnog tužilaštva, koje ima kapacitete, veštine i senzibilisano je da primenjuje nacionalno zakonodavstvo u oblasti krivičnopravne zaštite ljudskih prava, kao i međunarodne konvencije i standard u ovoj oblasti, a u cilju povećanja poverenja građana u rad pravosuđa.

Tim koji čine predstavnici Udruženja tužilaca i YUCOM-a razvio je metodologiju istraživanja putem upitnika i uvida u tužilačke predmete, kako bi se na najbolji način ostvario uvid u postupanje javnih tužilaca u predmetima u kojima su povređena ljudska prava.

Planirano je da se na okruglim stolovima diskutuje o preliminarnim rezultatima istraživanja.

Učesnici okruglih stolova su kako pripadnici tužilačke organizacije, tako i predstavnici nevladinog sektora koji učestvuju u zaštiti ljudskih prava.

Na okruglim stolovima tužiocima je podeljen i upitnik koji sadrži pitanja o poznavanju zaštite ljudskih prava sa jedne strane, i odnos javnih tužilaca prema ljudskim pravima i njihovoj zaštiti u sudskom postupku.

Na okruglom stolu u Vranju govorili su: Mr. Jasmina Kiurski, zamenica Apelacionog javnog tužioca u Beogradu i predsednica Programskog saveta Udruženja tužilaca Srbije.

Gospođa Kiurski govorila je o tužilačkoj istrazi i novim ovlašćenjima javnog tužioca u zaštiti ljudskih prava, krivičnim delima protiv slobode i prava čoveka i građanina, analizi podataka u predmetima u kojima su povređena ljudska prava. Takodje, osvrnula se na najznačajnije slučajeve u oblasti diskriminacije sa kojima se susrela u svojoj praksi i ukazala na najčešće propuste u postupanju tužilaca u predmetima koji se tiču diskriminacije.

Nakon gospođe Kiurski govorio je Milan Antonijević, direktor YUCOM-a.

On je predstavio međunarodne standarde i doprinos civilnog društva u krivičnopravnoj zaštiti ljudskih prava (iskustva i izazovi). Takođe, ukazao je na najznačajnije slučajeve sa kojima se YUCOM susretao i u kojima je pružao pravnu pomoć, na situaciju u pravosuđu  godinu dana od uvođenja krivičnog dela “Zločina iz mržnje”. Na kraju svog izlaganja pozvao je učesnike, među kojima su bili i predstavnici nevladinog sektora da se za sva pitanja, sugestije ili pravnu pomoć obrate YUCOM-u.

Nakon izlaganja usledila je diskusija. Učesnici su se diskutujući o nasilju u porodici aktivno uključili i u teme koje se tiču diskriminacije. Ono što se nameće kao opšti zaključak diskusije, jeste nedovoljno korišćenje kapaciteta koji nova zakonska rešenja pružaju ali i sve jača svest među tužiocima o značaju borbe protiv diskriminacije.

Okruglom stolu u Vranju prisustvovalo je 37 učesnika iz Osnovnog i Višeg javnog tužilaštva i sudova, policijske stanice u Vranju, Leskovcu i Lebanu, kao i nevladine organizacije iz Vranja: SOS telefon i Odbor za ljudska prava.

spot_img