Pravosuđu građani po pravilu najmanje veruju dok s druge strane na kraju, upravo od pravosuđa očekuju da razreši sporove i donese konačni sud najbliži pravdi. Nema jednostavnog odgovora na pitanje kako povratiti poverenje, koje je godinama urušavano. Jedan od preduslova je svakako da predstavnici pravosuđa govore javno i sa građanima u čije ime i tuže i donose presude.
Oni koji su učestvovali u projektu “Otvorena vrata pravosuđa” slažu se u jednom – sudije i tužiocu imaju pravo, ali i obavezu da javno govore, pre svega kako bi se svi bolje razumeli.
Da za tako nešto postoji spremnost pokazuje i to da su za pet godina sudije, tužioci, advokati, socijalni radnici, izvršitelji i notari, zajedno sa predstavnicima civilnog sektora, napisali više od 400 tema na platformi Otvorena vrata pravosuđa, ali i učestvovali u razgovorima sa građanima o svojim i njihovim pravima u okvirima srpskog pravosudnog sistema.
Napisali su 19 vodiča kroz koje su građanima objašnjena njihova prava u specifičnim pravnim situacijama.
Činjenica je da se za povratak poverenja u pravosuđe ne mogu izboriti pojednici, ali iskustvo pokazuje da ga pojedinci lako mogu urušiti. Zato samo otvoreni razgovor, uz preduslov da zakon jednako važi za sve , jedino mogu stvoriti sistem u kome će pravo i odgovornost ići ruku pod ruku.