Kako je Insajder ranije pisao, u toku prošle godine, Poverenik za samostalnost tužilaca Goran Ilić utvrdio je najmanje dva slučaja političkog pritiska na javne tužioce u Srbiji. U prvom slučaju utvrđeno je da je bilo političkih pritisaka na postupajućeg tužioca u Mionici.
Kako je Insajder ranije pisao, na tužiteljku koja je postupala u predmetu falsifikovanja biračkih spiskova, pritisak su vršili pripadnici jedne stranke vladajuće koalicije.
Drugi slučaj odnosio se na pokušaj pritiska gradonačelnika na postupajućeg tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u Valjevu.
Poverenik je, kako je Insajder objavio, u svom izveštaju tad napisao da je gradonačelnik narušio “ravnotežu dozvoljene i potrebne kritike zarad ostvarivanja uticaja na rad i odlučivanje javnog tužilaštva, i to u predmetima za koje je lično zainteresovan”.
Ministarka pravde Srbije Nela Kuburović izjavila je danas povodom nesklada između izveštaja GREKA i sopštenja Ministarstva pravde, da ako se pročita izveštaj, kako je navela, može se videti da nigde nije rečeno da nijedna preporuka nije ispunjena , već da su ispunjene delimično. Ona je rekla da je to izveštaj iz 2015. i da je ostavljen rok do kraja godine da se „ponovo ispune preporuke koje su date u tom periodu“.
Kuburovićeva je navela da su borba protiv korupcije i uspostavljanje nezavisnog i odgovornog pravosuđa jedan od glavnih ciljeva Srbije.
“Ispunjavanje preporuka GREKA predstavlja proces u kome kontinuirano učestvuju svi državni organi na koje se taj proces odnosi: Narodna skupština Srbije, Ministarstvo pravde, Ministarstvo finansija, Visoki savet sudstva, Državno veće tužilaca, Agencija za borbu protiv korupcije”, podsetila je ministarka.
Raskorak između preporuka i učinka
Ministarstvo pravde juče je saopštilo da Srbija ubrzano radi na ispunjavanju preporuka tela Saveta Evrope za borbu protiv korupcije – GREKO, od kojih su gotovo sve u većem delu već ispunjene.
Saopštenje je usledilo ubrzo pošto je GREKO u najnovijem izveštaju objavio da Srbija nije primenila nijednu preporuku za sprečavanje korupcije među poslanicima, sudijama i tužiocima.
Telo Saveta Evrope zaključuje u izveštaju da je veoma nizak nivo ispunjenja preporuka “ukupno gledano nezadovoljavajući”, i poziva šefa srpske delegacije da dostavi izveštaj o napretku u primeni svih neispunjenih preporuka što pre, a najkasnije do 31. oktobra.
GRECO je 2015. preporučio Srbiji preduzimanje mera za dalje poboljšanje transparentnosti parlamentarnog procesa. Istaknuta je potreba uvođenja pravila o transparentnosti kontakata poslanika s lobistima i trećim stranama, zbog visokog rizika od nedozvoljenog uticaja.
Među preporukama iz 2015. godine bilo je i jačanje nezavisnosti i uloge Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, kao i promena procedura za izbor sudija, predsednika sudova i tužilaca.
Izvor: Insajder