Povodom oslobađajuće presude “Gnjilanskoj grupi”: Ostaju ratni zločini!

Najnovije:

Podelite članak

Akcija privođenja članova "Gnjilanske grupe"Sprečeno da zlodela posle Kumanovskog sporazuma budu samo krivična dela. Oslobađajuća presuda za Albance koji su u drugoj polovini 1999. ubili veliki broj Srba i Roma na području Gnjilana ne može biti poništena, iako je Vrhovni kasacioni sud usvojio zahtev za zaštitu zakonitosti.

Osporavanje ove presude Višeg suda u Beogradu, Odeljenja za ratne zločine, i Apelacionog suda kao drugostepenog, ipak je važno kako ni na koji način ne bi bilo ugroženo postojanje Specijalnog suda za ratne zločine u Prištini.

Naime, Viši i Apelacioni sud, kako nam je objašnjeno u samom vrhu srpskog pravosuđa, praktično su presudom konstatovali da su ratni sukobi na KiM prestali sa potpisivanjem Kumanovskog sporazuma i da svi zločini koje je OVK počinila posle toga ne spadaju u ratne zločine, već u druga krivična dela, poput ubistva. Da nije reagovao Vrhovni kasacioni sud, Beograd bi tako sam doveo u pitanje postojanje Specijalnog suda na KiM, jer se on upravo bavi zločinima Albanaca posle povlačenja naše vojske.

Vrhovni kasacioni sud je usvojio kao osnovan zahtev za zaštitu zakonitosti u predmetu “gljilanska grupa” na zahtev Republičkog javnog tužioca, a po inicijativi Tužilaštva za ratne zločine. Time je prihvatio stavove postupajućeg zamenika republičkog tužioca Gorana Ilića da je pravosnažnim oslobađajućim presudama u korist okrivljenih povređen Zakon u njihovu korist, a na štetu žrtava.

Stav VKS je, objašnjava predsednik ovog suda Dragomir Milojević, da se trajanje unutrašnjeg sukoba ne može određivati prema potpisivanju Kumanovskog sporazuma, već prema pravilima međunarodnog humanitarnog prava koje obavezuje strane u sukobu i posle prestanka ratnih dejstava. On podseća da je OVK rasformirana tek krajem godine i da je u međuvremenu počinila brojne zločine nad civilima.

– Osim toga, mi nismo potpisali Kumanovski sporazum sa OVK, već sa NATO. Svoj pravni zaključak, koji je u skladu sa Ženevskom konvencijom, VKS je objavio i pre drugostepene odluke Apelacionog suda, ali ga on nije uvažio – podseća Milojević.

OBAVEZUJUĆE

Sadašnja odluka VKS ne može da promeni pravosnažnu presudu na štetu okrivljenih (jer se presuda po ovom osnovu može menjati samo u korist okrivljenih), ali je važna da se slične stvari ne bi ponovile. Ona je u budućoj pravnoj praksi obavezujuća za sve domaće sudove.

(Izvor: Novosti, autor: V. S. Crnjanski)

spot_img