Dana 21.02.2023. godine održana je ”Konferencija o reformi pravosuđa” organizovana od strane Ministarstva pravde RS i zajedničkog projekta Evropske unije i Saveta Evrope ”Podrška reformi pravosuđa u Srbiji”. Konferencija je organizovana povodom usvajanja novog seta pravosudnih zakona.
Na konferenciji su bile prisutne brojne sudije, javni tužioci iz cele Srbije, predstavnici civilnog društva, diplomatske zajednice i pravni stručnjaci.
U uvodnom obraćanju skupu su se obratili Tobijas Flesenkemper, Šef Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu, Nj.E. Emanuele Žiofre Ambasador, šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Kristof Poarel, Direktor za ljudska prava, Generalni direktorat za ljudska prava i vladavinu prava, Savet Evrope, Nj.E. Anika Ben David, Ambasadorka Švedske (predsedavanje Savetu Evropske unije), Maja Popović Ministarka, Ministarstvo pravde, Jasmina Vasović, Predsednica Vrhovnog kasacionog suda i predsednica Visokog saveta sudstva i Branko Stamenković, zamenik Republičkog javnog tužioca i zamenik predsednika Državnog veća tužilaca.
Pred početak panela ‘‘Postavljanje temelja za nezavisnost sudstva i samostalnost javnog tužilaštva kroz pravni okvir” emitovan je video gde su predstavnici strukovnih udruženja Društva sudija i Udruženja javnih tužilaca Srbije govorili o novousvojenim rešenjima.
U ime Udruženja javnih tužilaca Srbije to su učinili Predrag Milovanović, član Državnog veća tužilaca i zamenik u Drugom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu i Gordana Jekić Bradajić, član UO Udruženja i zamenik javnog tužioca u tužilaštvu za ratne zločine.
Na panel diskusiji sa naslovom: ”Postavljanje temelja za nezavisnost sudstva i samostalnost javnog tužilaštva kroz pravni okvir” učestvovao je i dr Goran Ilić, zamenik Republičkog javnog tužioca, član Predsedništva Udruženja javnih tužilaca Srbije. U svom izlaganju fokusirao se na temu ”Ograničenja hijerarhijske strukture u javnom tužilaštvu ili kako je suzbijena moć bez odgovornosti nekadašnjih javnih tužilaca” sa posebnim osvrtom na neprirodnu poziciju (”vremenske kapsule”) u kojoj se javno tužilaštvo nalazilo od moment početka primene Zakonika o krivičnom postupka do momenta izmene Ustava Republike Srbije i donošenja novih tužilačkih zakona, kojim izmenama je u značajnoj meri promenjen status i organizacija javnotužilačke organizacije.
Pored dr Gorana Ilića na panelu su učestvovali Vladimir Vinš i Jovan Ćosić, pomoćnici ministra, Ministarstvo pravde, Zorana Delibašić, Sudija, zamenik predsednika Visokog saveta sudstva, Branko Stamenković, Zamenik Republičkog javnog tužioca, zamenik predsednika Državnog veća tužilaca, Dragana Boljević, Sudija Vrhovnog kasacionog suda, počasni predsednik Društva sudija Srbije i Mirjana Vizentin, ekspertkinja Saveta Evrope
Branko Stamenković, zamenik Republičkog javnog tužioca, zamenik predsednika Državnog veća tužilaca je pozvao kolege da se upoznaju sa zakonskim rešenjima i ohrabrio ih je da ih primenjuju u praksi. Tu je ukazao i na značajnu ulogu koju je odigralo strukovno udruženje sa cilju upoznavanja tužilaca sa novim zakonskim rešenjima.
Kolega dr Goran Ilić se nadovezao na izlaganje kolege Branka Stamenkovića sa napomenom da nije siguran u kojoj meri su tužioci i sudije zainteresovani za zakonska rešenja. O percepciji tužioca o neprimerenim uticajima izjavio je da ne postoji u dovoljnoj meri zainteresovanost da se takve situacije prijave iako problem neprimerenog uticaja utiče na same građane.
Pred početak panela ”Šta je još potrebno? Razvoj nezakonodavnih mera za jačanje nezavisnosti sudstva i samostalnosti javnog tužilaštva” pušten je video sa izjavama pravnih stručnjaka i predstavnicima medija sa pokušajem davanja odgovora na pitanje ”Kako unaprediti pravnu kulturu u Srbiji”
Prof. dr Vladan Petrov, sudija Ustavnog suda i član Venecijanske komisije je uputio važnu poruku da se pravo i pravda ne nalaze samo u zakonskim tekstovima već u svesti, duši, emociji onih koji treba pravom da se bave. Još bitnije, naglasio je da je zabrinjavajuća činjenica da o vladavini prava mnogi ne samo da ne znaju mnogo nego je ne osećaju kao pravnu vrednost. Bez toga reforma pravosuđa će ići sporo.
Presudnu ulogu na kreiranju pravne kulture imaju mediji. O toj segmentu izjavu su dali novinari Bojana Mlađenović i Vuk Cvijić.
Panel pod nazivom ”Šta je još potrebno? Razvoj nezakonodavnih mera za jačanje nezavisnosti sudstva i samostalnosti javnog tužilaštva”
Na panelu učešće su uzeli Jelena Deretić, pomoćnik ministra, Ministarstvo pravde, Nenad Vijić, Direktor Pravosudne akademije, Dr Katarina Golubović, Predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava JUKOM, Dr Miroslav Đorđević, Naučni saradnik Instituta za uporedno pravo Promena, Dr Maria Muzmuti, ekspertkinja Saveta Evrope.
U nastavku možete pogledati fotografije sa Konferencije o reformi pravosuđa.
Pogledajte agendu Konferencije o reformi pravosuđa (.pdf)