Priručnik za javne tužioce za primenu novog Zakonika o krivičnom postupku

Najnovije:

Podelite članak

Priručnik za javne tužioce za primenu novog Zakonika o krivičnom postupkuOEBSUdruženje tužilaca potpisalo je 11. aprila 2013. godine sa Organizacijom za bezbednost i saradnju u Evropi, koju zastupa Misija OEBS-a u Srbiji  sporazum o implementaciji projekta “Priručnik za javne tužioce za primenu novog Zakonika o krivičnom postupku”.

Nadležnost javnih tužilaca je jedan od neophodnih uslova za uspešno i efikasno pravosuđe. Novi Zakonik o krivičnom postupku uveo je mnoge nove nadležnosti za javne tužioce i zahteva njihovu aktivnu ulogu. Da bi se ostvario ovaj uslov javni tužioci moraju da povećaju svoje znanje i kapacitete.

Iz tih razloga Udruženje tužilaca pripremilo je Priručnik o krivičnom postupku kojim se objašnjava čitav novi koncept krivičnog postupka sa obrascima koji omogućavaju primenu novog Zakonika.

Pregled aktivnosti koje su preduzete:

Stručnjaci koji su uključeni u izradu i reviziju Priručnika održali su dva sastanka. Oba sastanka su održana u prostorijama Udruženja tužilaca Srbije, 21. maja i 11. juna. Sastancima su prisustvovali: Stanko Bejatović, profesor na Pravnom fakultetu u Kragujevcu, Marina Matić, potpredsednica Programskog saveta Udruženja tužilaca Srbije, Jugoslav Tintor, predstavnik Advokatske komore, Vojislav čurđić, profesor na Pravnom fakultetu u Nišu, Milan škulić, profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu, Goran Ilić, predsednik Udruženja tužilaca Srbije i zamenik republičkog javnog tužioca, Lidija Komlen – Nikolić, predsednica Etičkog saveta Udruženja tužilaca Srbije i zamenica apelacionog javnog tužioca u Beogradu, Jasmina Kiurski, predsednica Programskog saveta Udruženja tužilaca Srbije i zamenica apelacionog javnog tužioca u Beogradu, Radovan Lazić, predsednik Upravnog odbora Udruženja tužilaca Srbije i zamenik apelacionog javnog tužioca u Novom Sadu, Svetlana Nenadić, zamenica osnovnog javnog tužioca u Beogradu, Verica Trninić, savetnica u apelacionom tužilaštvu u Beogradu i Miodrag Plazinić, potpredsednik Upravnog odbora Udruženja tužilaca Srbije i Viši javni tužilac u Valjevu, Dragomir Milojević, v.f predsednika Vrhovnog kasacionog suda.

Na sastancima eksperti su razgovarali o sadržaju Priručnika i podelili među sobom zadatke.  Zaključak nakon ovih sastanaka bio je da priručnik treba da čine sledeće teme:

Osnovne karakteristike Zakonika o krivičnom postupku – Stanko Bejatović, profesor na Pravnom fakultetu u Kragujevcu;
Sudska nadležnost i izuzeće sudije – Marina Matić, potpredsednica Programskog saveta Udruženja tužilaca Srbije;
Branilac – Jugoslav Tintor, predstavnik Advokatske komore;
Dokazne radnje – Vojislav čurđić, profesor na Pravnom fakultetu u Nišu;
Mere za obezbeđenje prisustva okrivljenog i nesmetano vođenje krivičnog postupka – Milan škulić, profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu;
Preliminarni postupak i istraga – Goran Ilić, predsednik Udruženja tužilaca Srbije i zamenik Republičkog javnog tužioca;
Suđenje – Dragiša čorđević, sudija Vrhovnog kasacionog suda;
Sporazumi javnog tužioca i okrivljenog – Dragana Čvorović, Policijska akademija;
Krivična prijava – Lidija Komlen Nikolić, predsednica Etičkog saveta Udruženja tužilaca Srbije i zamenica Apelacionog javnog tužioca u Beogradu;
Prvostepena presuda – Dragomir Milojević, vršilac dužnosti predsednika Vrhovnog kasacionog suda;
Redovni pravni lekovi – Jasmina Kiurski, predsednica Programskog saveta Udruženja tužilaca Srbije i zamenica apelacionog javnog tužioca u Beogradu i Radovan Lazić, predsednik Upravnog odbora Udruženja tužilaca Srbije i zamenik apelacionog javnog tužioca u Novom Sadu;
Vanredni pravni lekovi – Svetlana Nenadić, zamenica osnovog javnog tužioca u Beogradu, Verica Trninić, savetnica u apelacionom tužilaštvu u Beogradu;
Skraćeni postupak – Miodrag Plazinić, potpredsednik Upravnog odbora Udruženja tužilaca Srbije i Viši javni tužilac u Valjevu.

Opšti ciljevi

-Uspostavljanje efikasnog i odgovornog javnog tužilaštva u Republici Srbiji

Specifični ciljevi

– Javni tužioci će imati koristi od Priručnika. Priručnik će biti završen nakon sprovedene javne rasprave sa predstavnicima pravosuđa, tako da završni dokument obuhvata sve dileme tužilaca i sudija. Osim javnih tužilaca korisnici će biti sudije u pretkrivičnom postupku, kao i sudije koji treba da sprovode novi Zakon o krivičnom postupku i prilagode svoj rad novom konceptu.

– Krajnji korisnik će biti srpsko društvo koje će imati koristi od boljeg i efikasnijeg krivičnog postupka i sprovođenja novog sistema krivičnog postupka.

– Projekat će promovisati umrežavanje na nacionalnom nivou između različitih aktera (vladinih i nevladinih) zaduženih za reformu krivičnog pravosuđa u zemlji (reforma zakonodavstva, reforme tužilaštava i organizacije sudova, reforma obuke tužilaca i sudija, itd ) .

– Rezultati projekta će biti distribuirani drugim zainteresovanim stranama (pravosuđu, državnim institucijama, međunarodnim organizacijama i nevladinim organizacijama) i to će značajno doprineti reformi krivičnog pravosuđa i efikasno sprovođenje novog krivičnog postupka.

Paraćin, 1. oktobar 2013.

Okrugli sto – predstavljanje Priručnika za primenu novog Zakonika o krivičnom postupku održan je u Paraćinu u zgradi Osnovnog suda, 1. oktobra 2013 godine.
Na dan stupanja na snagu novog Zakonika o krivičnom postupku, Udruženje tužilaca organizovalo je Okrugli sto na kojem je predstavljena radna verzija Priručnika za primenu novog Zakonika o krivičnom postupku za javne tužioce i sudije.

Radnu verziju pripremila je radna grupa Udruženja tužilaca u sastavu: profesor Stanko Bejatović, profesor Vojislav čurđić, profesor Milan škulić, dr Goran Ilić, zamenik Republičkog javnog tužioca, Dragomir Milojević, v.f. predsednika Vrhovnog kasacionog suda, Dragiša čorđević, sudija Vrhovnog kasacionog suda, mr Jasmina Kiurski, zamenica Apelacionog javnog tužioca, Radovan Lazić, zamenik Apelacionog javnog tužioca, Lidija Komplen Nikolić, zamenica Apelacionog javnog tužioca, Miodrag Plazinić, Viši javni tužilac u Valjevu, Svetlana Nenadić, zamenica Osnovnog javnog tužioca, Verica Trninić, zamenica Osnovnog javnog tužioca, mr Marina Matić, potpredsednica Programskog saveta Udruženja tužilaca Srbije, Jugoslav Tintor, advokat.

Imajući na umu sveobuhvatnost izmena koje se novim Zakonikom uvode u krivični postupak, a pre svega izmenjenu ulogu procesnih stranaka, uvođenje tužilačke istrage, ukidanje istražnog sudije i uvođenje instituta sudije za prethodni postupak, Udruženje tužilaca Srbije, smatralo je da je celishodno pripremiti Priručnik koji će ukazati na sve novine i umanjiti izazove u primeni Zakonika.

Kao predstavnik misije OEBS-a u Srbiji, koja je podržala ovaj projekat Udruženja, učesnicima se obratila Ana Petrovic, pravni savetnik. O radnoj verziji Priručnika govorili su dr Goran Ilić, zamenik Republičkog javnog tuzioca i predsednik Udruzenja tuzilaca Srbije,  profesor dr Vojislav Djurdjić i Jugoslav Tintor, advokat. Nakon uvodnih izlaganja usledila je višečasovna diskusija, tokom koje su govornici pokušali da otklone neke od dilema učesnika.

Prisustvovalo je više od četrdeset učesnika, iz sudova i javnih tužilaštva iz Paracina, Jagodine, Kragujevca.

Kako bi se što detaljnilje odgovorilo na sve izazove primene novog Zakonika, koji je stupio na snagu u sudovima i tužilaštvima opšte nadležnosti, 1. oktobra 2013. godine  i predvideo što veci broj rešenja koja bi otklonila eventualne teškoće u  primeni predviđeno je da se održe još dva okrugla stola i to u Nišu 8. oktobra i Valjevu 15. oktobra.

Radna verzija Priručnika na praktičan i lako primenjiv način analizira sva poglavlja novog Zakonika o krivičnom postupku, a pripremljeni su i obrasci koji bi trebalo da olakšaju svakodnevni rad javnih tužilaca i sudija.

Radna verzija Priručnika dostupna je na sajtu Udruženja tužilaca, a radna grupa je otvorena za sve komentare i sugestije. Očekuje se da ubrzo nakon održavanja preostalih okruglih stolova konačna verzija Priručnika izađe iz štampe.

U okviriu projekta organizovanasu još dva okrugla stola:

Niš, 8. oktobar 2013.
Valjevo, 15. oktobar 2013.

U okviru predstavljanja radne verzije priručnika za primenu novog  Zakonika o Krivičnom postupku  Udruženje tužilaca u saradnji i uz podršku Misije OEBS- a u Srbiji, organizovalo je još dva okrugla stola.

Novim Zakonikom uvodi se kocept tužilačke istrage i značajno se menjaju uloge procesnih učesnika, što će predstavljati veliki izazov za sve aktere.

Cilj okruglih stolova bio je da se predstavi radni tekst Priručnika, kako bi autori imali prilike da prodiskutuju sa kolegama o izazovima u primeni novog Zakonika o krivičnom postupku i kako bi utvrdili da li su neophodne izmene radnog teksta Priručnika, pre nego što bude pripremljena štampana verzija.

Pozivu za okrugli sto u Nišu odazvalo se ukupno 48 učesnika iz Osnovnih, Viših, Apelacionih javnih tužilaštva i sudova iz Niša, Leskovca, Vranja, Pirota, Prokuplja, kao i iz Advokatske komore u Nišu.

Okrugli sto u Valjevu je bio poslednji u okviru projekta  prezentacije radne verzije Priručnika za primenu novog Zakonika o Krivičnom postupku.

štampana verzija nacrta distribuirana je učesnicima okruglih stolova kako bi se omogućilo prikupljanje sugestija i komentara na verziju teksta. Elektronska verzija postavljena je na sajtu Udruženja. Konačni tekst Priručnika je dostavljen OEBS-u u drugoj polovini oktobra.

Prezentacija konačnog testa Priručnika organizovana je 27. novembra u Pravosudnoj akademiji.

Prezentacija priručnika za primenu novog Zakonika o krivičnom postupku

Prezentacija priručnika za primenu novog Zakonika o krivičnom postupkuBeograd, 27. novembar 2013.

Priručnik za primenu Zakonika o krivičnom postupku predstavljen je 27. novembra u prostorijama Pravosudne akademije u Beogradu.

Prezentaciji je prisustvovalo 35 učesnika iz Republičkog, Apelacionog tužilaštva u Beogradu, Višeg tužilaštva u Beogradu, Tužilaštva za ratne zločine, Tužilaštva za organizovani kriminal, Prvog i Drugog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, kao i sudije Vrhovnog kasacionog suda, Apelacionog suda u Beogradu, Prvog i Drugog osnovnog suda.

Prezentaciji su prisustvovali i predstavnici Instituta za uporedno pravo, OEBS-a i Američke ambasade u Beogradu. Ceo projekat sproveden je uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji.

Prezentacija priručnika za primenu novog Zakonika o krivičnom postupkuPrezentacija priručnika za primenu novog Zakonika o krivičnom postupku

Priručnik su predstavili: dr Goran Ilić, zamenik Republičkog  javnog tužioca i predsednik Udruženja tužilaca Srbije; Ana Petrović Jovanović, predstavnik Misije OEBS-a u Srbiji; Prof. dr Milan škulić, profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu; Prof. dr Stanko Bejatović, profesor na Pravnom fakultetu u Kragujevcu; Mr Jasmina Kiurski, zamenica Apelacionog javnog tužioca u Beogradu i predsednica Programskog saveta Udruženja tužilaca Srbije; i Jugoslav Tintor, advokat. Nakon izlaganja usledila je diskusija.

Izradi konačnog teksta Priručnika prethodila su tri okrugla stola, koja su organizovana u Paraćinu, Nišu i Valjevu.

Prezentacija priručnika za primenu novog Zakonika o krivičnom postupkuPrezentacija priručnika za primenu novog Zakonika o krivičnom postupku

Cilj okruglih stolova bio je da se predstavi radni tekst Priručnika, kako bi autori imali prilike da prodiskutuju sa kolegama o izazovima u primeni novog Zakonika o krivičnom postupku i kako bi utvrdili da li su neophodne izmene radnog teksta Priručnika, pre nego što bude pripremljena štampana verzija.

Posmatrano pojedinačno po pojedinim poglavljima, autori teksta su :

Prof. dr Stanko Bejatović: Uvodne napomene (Osnovne karakteristike Zakonika)
Mr Marina Matić: Sudska nadležnost i izuzeće sudije  (Poglavlje prvo)
Jugoslav Tintor: Branilac (Poglavlje drugo)
Prof.dr Vojislav čurđić: Dokazne radnje (Poglavlje treće)
Danilo Subotić:Posebne dokazne radnje ( Poglavlje četvrto)
Prof.dr Milan škulić:  Mere za obezbeđenje prisustva okrivljenog i za nesmetano vođenje krivičnog postupka (Poglavlje peto)
Dr Goran Ilić: Predistražni postupak (Poglavlje šesto)
Dr Goran Ilić: Istraga (Poglavlje sedmo)
Mr Dragana Čvorović: Sporazumi  javnog tužioca i okrivljenog (Poglavlje osmo)
Lidija Komlen-Nikolić: Optuženje   (Poglavlje deveto)
Dragiša čorđević: Glavni pretrtes ( Poglavlje deseto)
Dragomir Milojević: Presuda  (Poglavlje jedanaesto)
Mr Jasmina Kiurski- Radovan Lazić: Redovni pravni  lekovi (Poglavlje dvanaesto)
Svetlana Nenadić – Verica Trninić: Vanredni pravni lekovi (Poglavlje trinaesto)
Miodrag Plazinić – Svetlana Nenadić: Skraćeni krivični postupak (Poglavlje četrnaesto)

Priručnik na detaljan i sveobuhvatan način analizira sva poglavlja novog Zakonika o krivičnom postupku i dostupan je na veb stranici Udruženja tužilaca. Priručnik ima 418 strana, a štampan je u tiražu od 1000 primeraka.

Projekat je realizovan u periodu: april 2013 – decembar 2013.

 

spot_img